Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. dubna 2016 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitel nemá mít funkci Wikipedie, říká iniciátor amerického stylu výuky

Učitel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitel (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Třiadvacetiletý podnikatel plánuje založit síť středních škol. Do českého systému má přinést americký styl výuky

Mladý podnikatel Ondřej Kania se svým stejně starým společníkem Tomášem Jízdným mají velké plány. Rádi by vybudovali síť středních škol. Zatím odkoupili většinový podíl v soukromém pražském Eko gymnáziu. Pod novým názvem Pražské humanitní gymnázium bude tato škola poskytovat vzdělání inspirované západními vzory.

LN:Založit ve třiadvaceti letech střední školu, to není úplně obvyklé. Jak ten nápad vznikl?

Sám jsem zažil pobyt na internátní střední škole v New Yorku. Hodně mi to dalo a rozhodl jsem se, že chci podobný zážitek poskytnout i dalším českým studentům. Proto jsme s Tomášem Jízdným začali zprostředkovávat studijní pobyty na prestižních amerických a kanadských středních školách. Už tři roky posíláme skvělé studenty na nejlepší střední školy. Má to jen jeden háček – je to hodně drahé. A my bychom rádi totéž nebo skoro totéž poskytli co nejširšímu okruhu zájemců.

LN:Jak bude tedy studium na vaší nové škole vypadat a kolik bude stát?

Tak úplně nová škola to nebude, s mým spolupracovníkem, kamarádem Tomášem Jízdným přebíráme totiž pražské Eko gymnázium, kterému dáme novou podobu a také nový název: Pražské humanitní gymnázium. Postupně bychom chtěli přidat i další školy nejen v Čechách, ale i v dalších postkomunistických zemích a časem snad i školu vysokou. Vzorem pro naši koncepci jsou prestižní americké školy, internátní i privátní. Školné na Eko gymnáziu je 32 tisíc korun, pro začátek ho chceme zachovat, postupně ale budeme směřovat k částce 40 tisíc za školní rok, což je myslím skvělá cena za to, co studentům budeme nabízet.

LN:Co za ty peníze dostanou?

To nejlepší z amerického a skandinávského systému výuky. Budeme podporovat jejich kreativitu, naučíme je argumentovat a prostřednictvím projektů prezentovat svou práci. Projektová výuka bude takový základ našeho systému. Učitelé nesmí mít funkci pouhých vykladačů látky, nemají suplovat Wikipedii, podstatné je umět zaujmout a vtáhnout studenty do výuky. Chceme, aby velké procento našich studentů pokračovalo ve studiu na nejlepších zahraničních univerzitách. A také chceme, aby u nás byli šťastní a bavilo je to, co se učí. Nechceme jet jen na výkon.

LN:Zmínil jste důraz na projektovou výuku. Co si pod tím představit?

Studenti si vyzkouší práci na různých projektech. Bude se například probírat druhá světová válka. Učitel na úvod pustí film Schindlerův seznam, aby studenty vtáhl do tématu. Pak je rozdělí do několika skupin, z nichž každou povede jeden project manager, který rozdělí kompetence. Učitel bude jen korigovat a navádět k hledání informací. Důležité přitom bude to, aby studenti na konci chápali, proč válka začala, znali její podstatné zvraty a také její důsledky. Nebudou ale muset umět říct jména pěti německých generálů, jak to po nich chtějí na běžných školách.

Je americký systém lepší než ten český? Staly se vědomosti v éře internetu přežitkem? A proč je důležité humanitní vzdělání?

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.