Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Šikana je na všech školách a učitelům o ní chybí znalosti, tvrdí odborník

Učitelé se na pedagogických fakultách neučí, jak mají správně zasáhnout proti šikaně. Vedle toho ale nezískají ani znalosti o zákonitostech vývoje vztahů ve skupině a o tom, jak je prakticky a cíleně budovat. Na situaci upozornil manažer programu Minimalizace šikany Milan Kotík. O šikaně ve školách se bouřlivě debatuje po nedávném zveřejnění případu šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kodeš 19.2.2016 8:24

dnes mluvil předseda sdružení učnovských škol.Debily ze školské inspekce a z ministerstva kobyla valachové vyházet a dát jim i poslancům k náhradě to,co školský systém vymyslel pro potírání učitelů. Šabatová se nevyjadřuje.Asi ji nějaký žák poslal někam do míst kde má 3,14.

J. Novák 19.2.2016 3:59

To si nejspíš dělají srandu, že? Pokud tedy pedagogické fakulty nevyučují pedagogiku, co je, jak známo, "společenská věda, která zkoumá podstatu, strukturu a zákonitosti výchovy a vzdělávání jako záměrné, cílevědomé a soustavné činnosti formující osobnost člověka v nejrůznějších sférách života společnosti. Studuje a kriticky hodnotí myšlenkové dědictví minulosti, sleduje vývoj školství, výchovy a vzdělávání v zahraničí a ve spolupráci s dalšími vědními disciplínami formuluje nové vývojové trendy pro různé oblasti výchovy a vzdělávání" (konec citátu), ale omezují se jen na výuku předmětů, které si budoucí učitel zvolí, tak je pak třeba, aby pedagogické fakulty byly přeměněny na dříve velice populární "učitelské ústavy". Pokud totiž pedagigické fakulty nevychovávají pedagogy, tak pak možná vychovávají učitele, přičemž je jasné, že to není totéž. Učitel jen učí ten svůj předmět, ale nemůže vychovávat. A pokud nemůže vychovávat, tak by to mělo být zohledněno i na platech učitelů.

M. Bilkova 19.2.2016 0:54

Studenti pedagogických fakult by měli asi absolvovat kurz sebeobrany nebo juda místo dalších teorií.

J. Novák 19.2.2016 4:00

No, až dosud jsem byl přesvědčen, že studenti pedagogických fakult studují i pedagogiku. Ale evidentně jsem se mýlil. M"že mi někdo říci, kdy tento předmět byl z osnov pedagogických fakult vyřazen?

J. Šimonová 18.2.2016 23:55

Šikana byla, je a bude. Byla i za totáče na vojně - syn mojí kolegyně kdysi hodně dávno kvůli šikaně na vojně spáchal sebevraždu. Šikana je v zaměstnání, mezi sousedy i ve školce mezi dětmi. MUSÍ se ale řešit. Tedy ředitel, který šikanu řeší, má mít za sebou pedagogický sbor a zřizovatele školy, kdežto ten, co se bojí a neřeší, má jít od válu. Tak to musí společnost chápat, chce-li se šikanou úspěšně bojovat. Nehceme-li se šikanou zatočit, jednou třeba semele i nás, počítejme s tím.

J. Novák 19.2.2016 4:08

Takže podle vás současná střední škola je něco jako vojenská základní služba za minulého režimu, jo? No v tom případě by bylo asi dobré, aby učitelé absolvovali řádný vojenský výcvik, a to alespoň v rozsahu tehdejší poddůstojnické školy. Asi takto absolvoval jsem za tzv. totáče ZDŠ, gymnázium, vojenskou ZS, několik škol nástavbových, ale nikdy jsem se se šikanou nesetkal. No, je možné, že se mi tak nějak vyhnula. Proč, nevím, nejsem ani Rambo ani nemám dva metry výšky. Mohu říci, že prvně jsem něco o šikaně slyšel po té, co se její obětí stal můj starší syn na skautském táboře někdy po "osvobození", tedy někdy kolem roku 1998, načež jsem si příslušného vedoucího celkem bez skrupulí podal. Světe, div se, krom toho, že vedoucí u skautíků dovedoucoval, tak si nikdo na mě ani nestěžoval. Pravda, už je to pryč, i ta pochybná organizace skautíků zanikla, takže vše v pohodě. Syn se tomu dnes už jen směje.

J. Zeman 18.2.2016 23:01

A co teda 5 let studují?

M. Bilkova 19.2.2016 0:50

Rozhodně ne boj proti šikaně. To byste mohl vědět.Mužete se informovat a nedělat z učitelů hlupáky. Ještě lepší by bylo,kdyby jste zkusil sám jaká je to " lehárna".

S. Hammer 18.2.2016 20:44

Moderní a nějakou pokud možno snadnou školu vystudovaný niemand vymýšlí nové postupy a metody, aby opsravedlnil, že nic neumí a stejně všichni vidí, že je to tak.

Naši předkové věděli, že rákoska jasně a názorně spratkovi dá najevo, že tady už nesmí. Ne tihle přemoudřelí humanisté vymysleli krávovouinu proti přírodě ale i proti zákonům sociologie a dalších věd a teď se neví, kudy z toho ven.

Řešení je prosté, nakoupit pro školy rákosky.

Š. Apolen 19.2.2016 0:19

I s rákoskami a pravítky byla ve škole šikana. Pouze si násilníci dávali lepší pozor.

S. Hammer 19.2.2016 5:36

Ale nikdo nešikanoval učitele! Nějaká míra šikany byla, je a bude, ale co je moc, to je zu viel.

J. Kodeš 19.2.2016 8:26

nejseš bratr Šimonové-oba máte názory jako šabatová.

J. Novák 19.2.2016 4:14

To jste si vzpomněl na svá mladá léta, kdy jste chodil do škol tatíčka Masaryka, jo? No, já onoho makarenkovského způsobu výchovy nejsem zastáncem. Ale možná to bude tím, že jsem chodil až na tzv. totalitní ZDŠ v 60. letech, kdy už se tyhle násilnické prvorepublikovo-sovětské praktiky neužívaly. Jo, doma, to bylo něco jiného, můj tatík k facce a pod. nikdy nešel daleko.

S. Hammer 19.2.2016 5:38

No já chodil do školy v sedmdesátých a osmdesátých letech a tyhle metody se používaly jak na ZŠ tak v učení. Takový pan mistr Jahoda řešil beze slova nezajehlené hrany obrobku pohlavkem jako od koně.

J. Novák 20.2.2016 3:29

No, já jsem nic takového nezažil. Ale musím uznat, že holt na některých "speciálních" školách to asi jinak ani nešlo.

S. Hammer 20.2.2016 7:34

Šli jsme celá škola do lesa v pracovní sobotu sadit stromky. A zvrhla se tam šišková bitva. CCa padesát kluků i holek, řežba jako prase. Místo práce. Na konci si nás nechala soužkačelka nastoupit do řady a fackovala nás. Každý dostal přes celou hubu a potom zrušil řadu. Ze začátku jí to ještě šlo, ale ke konci řady už nemohla a to i proto, že někteří jsme jí za zády zdrhali na konec si stoupnout pro druhou přes hubu. Dneska by dostala minimálně dvacet let, tehdy jsem se tomu jako děcka řehtali ještě druhý rok, hlavně jak už nemohla tou rukou a my jsme schválně šli pro druhou, kolik toho úča vydrží. :D :D

J. Novák 21.2.2016 5:35

No, vždyť to říkám! Ty jsi opravdu duševní odpad!

S. Hammer 21.2.2016 7:43

Proč komentujete moje duševní odpadlictví, to je snad každému jasné hned, ne?

Přes svůj chabý duch pořád ještě jsem nedosáhnul stádia, kdy bych vstoupil do KSČ!

J. Novák 21.2.2016 7:56

To už ani nejde. A také je otázkou, zda by tě tehdy, když to ještě byla KSČ, vůbec vzali. Takže děláš z nouze cnost.

S. Hammer 21.2.2016 9:29

Do KSČ vzali i ty skoro poslední nesvéprávné trotly, jen museli papouškovat co se jim říkalo.

J. Novák 21.2.2016 10:27

Jo, tomu se říká OOOB.

S. Hammer 20.2.2016 7:37

Pokud šikanu nezažil, šikanoval pan Novák sám. Nebo má Alzheimera jako bečku od vína.

J. Novák 21.2.2016 5:33

No, pak je ještě jedna možnost, kterou ale ty nemůžeš ve svém přitroublém mozečku pochopit. Totiž to, že jsem holt nechodil do škol pro děti s IQ tykve, jako jsi chodil ty. Jo, hochu, než někoho označíš, že má Alzheimera, možná by sis mohl o té nemoci něco přečíst, protože z tvého příspěvku je jasné, že jsi naprosto mimo mísu. Ale i to svědčí o tvé mozkové "kvalitě".

S. Hammer 21.2.2016 7:41

Tak moje mozková kvalita je známa, o té žádná, ale báchorky oslí babičky o tom, jak někde nefungují základní zákony sociologie, konkrétně hierarchický boj, to si můžete, soudruh, odpustit. Houpat nás nahoru a dolů ještě jo, ale dokola.... A kór mezi bolševiky, kde je vlk člověku vlkem.

J. Novák 21.2.2016 7:58

Takže, tys byl bolševik, tudíž tě další bolševici šikanovali už na základní škole, jo? No, je to tvoje zkušenost a tvůj boj, soudruhu...

J. Makoň 18.2.2016 20:28

někdo začíná objevovat Ameriku

M. Bartáková 18.2.2016 19:30

Jsem již třináct let v důchodu a na zástupu jsem nikdy nebyla. Jsem ráda, že jsem toto povolání ukončila ve zdraví. Vím, že je to povolání nebezpečné hlavně pro muže, ale jak je vidět i pro ženy. Šikana ve školách vždy byla, je a bude. A s tou nesmyslnou inkluzí to bude jen horší. Děti nemají úctu k rodičům, natož aby ji měly k učitelům. V každé škole se šikana tutlá, protože ředitelé se bojí nadřízených orgánů. Bojí se o svá místa a stejně nejsou kompetentní něco řešit. Ani s rodiči se nedomluvíte. Takže !!! Škoda slov.

J. Sovák 18.2.2016 21:37

Jsem také v důchodu a protože se mohu pochlubit, že z věkem se dostavila i moudrost tak to vidím i takto. Popisovaná šikana na profesorovi mi připadá úplně nehorázná a tak pokud se to po prvním napomenutí stane zase, další je podmínečné vyloučení a u příležitosti třetího takového napomenutí vyloučit ze školy. Připomenu ale i jinou šikanu a to ze strany žáků, ale i profesorů co se děje dost často na těch žácích co nejsou až tak moc oblíbení a také nejsou většinou ti nejchytřejší a nemohou se bránit protože se bojí všech. Po absolvování školy se pak ve svém zaměstnání cítí šťastní a jsou také většinou velmi úspěšní a vděční za přátelskou atmosféru co tam panuje a na té dobré atmosféře moc rádi podílí. Pravděpodobně je to někde i jiné ale já jsem se s tím téměř nikde nesetkal.

Š. Apolen 19.2.2016 0:25

Jestliže žáci profesora šikanují, tak si zvolil špatné zaměstnání. Měl se třeba věnovat teorii, někde na školském odboru. Profesora, který dokáže žáky tak zaujmout, že ho zbožňují, žáci určitě nešikanují. Vnučka si nechala udělat fotografii s profesorem při předávání maturitních vysvědčení, aby měla památku.

J. Novák 19.2.2016 4:17

No, vaše vnučka nejspíš nebude pubertální sr.č s IQ někde v rozmezí houpacích kohoutů a pokojové teploty a s rodiči, kteří si mohli dovolit přijetí svého dětička pořádně zaplatit, jak je tomu nejspíš u hajzlíků z oné malešické SŠ.


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...