14. března 2017 16:27, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitelka se zavírala s chlapci v koupelně. Její postup nás zaskočil, tvrdí kolegyně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Chlapec (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OLOMOUC Kritice ze strany kolegyň čelila v úterý u soudu bývalá učitelka školy v Tršicích Vanda Fabiánová, která se domáhá žalobou neplatnosti výpovědi. Dostala ji kvůli údajným pochybením při škole v přírodě, kde podle ředitele nezvládla roli zdravotnice a zasahovala do intimity dětí při jejich hygieně.

Kolegyně vypověděly, že byly jejím postupem při mytí chlapců zaskočeny. Fabiánová se prý s nimi jednotlivě zavírala v koupelně a dohlížela na to, zda si myjí přirození. Fabiánová si však za svým postupem stojí. Soud kauzu znovu odročil.

Podle pedagožky Veroniky Křepelkové žádala učitelka Fabiánová, aby chlapce umyla. „Ptala se mne, zda jsem žáky myla. Řekla jsem jí, že jsou osprchovaní, ale znovu se mne ptala, zda jsem je myla. Řekla jsem jí, že se myli sami, paní učitelka ale řekla, že je ale umýt musím a zda jsem jim kontrolovala předkožku. Byla jsem tím poněkud zaskočena, řekla jsem, že tohle dělat nebudu,“ uvedla Křepelková.

Vanda Fabiánová prý vystupovala dosti autoritativně a svou kolegyni Křepelkovou nakonec odvolala s odůvodněním, že není kompetentní k vykonávání hygieny chlapců. „Poté se vrátila na pokoj, vzala jednoho chlapce do sprchy a v koupelně se s ním zavřela. Poté to ještě udělala s jiným chlapcem. Nakonec přišla za mnou a řekla, že byli špinaví,“ doplnila. Podle ní Fabiánová pochybila i v roli zdravotnice, například jeden z chlapců údajně čekal na podání léků až do večerních hodin. „Paní učitelka Fabiánová mi řekla, že se jí už nahoru nechce a ať si pro něj chlapec dojde, což nakonec udělal,“ doplnila.

S postupem kolegyně nesouhlasila ani další pedagožka, nyní zástupkyně ředitele. Uvedla, že pedagogové nemají ani právo nahlédnout dětem do hlav kvůli vším, natož na ně sahat. Podle vedoucí školy v přírodě Evy Žundálkové tato kontrola intimních partií nebyla v kompetenci učitele. „Podle mne šlo o překročení pravomocí učitele,“ uvedla Žundálková. I dnes před soudem si stála za tím, že případ ohlásila řediteli školy.

Rodiče proti odstoupení učitelky protestují

Dění na škole v přírodě se poté řešilo i na poradě ve škole. Z výpovědí učitelek vyplynulo, že podle výchovné poradkyně neměla učitelka na děti vůbec sahat, padala i slova o závažném pochybení a nepřípustném chování.

Učitelka Fabiánová se hájí tím, že ji o přímý dozor nad hygienou dětí žádali rodiče. Zdůvodnění výpovědi považuje za urážlivé, řekla, že žádné stížnosti po návratu nezaznamenala. Ke slovu se v úterý u soudu nedostala. Za učitelku se postavili i rodiče samotných dětí, kteří i v úterý zaplnili téměř do posledního místa jednací síň. Proti setrvání ředitele školy Jaromíra Vachutky protestovali nedávno i na zastupitelstvu v Tršicích.

Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje i na atmosféře ve škole. Bývalé kolegyně Fabiánové u soudu uvedly, že po upozornění na chování kolegyně byly vystaveny velkému tlaku. Křepelková jej neustála a ze školy nakonec odešla. Domů jim prý chodily anonymy, podle ředitele Jaromíra Vachutky začalo na sociálních sítích kolovat také video s fašistickými rysy.

ČTK
  • 17Diskuse

Najdete na Lidovky.cz