1. ledna 2010 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitelky se nesmějí vdát jen tak. Říká to zákon

Učitelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelka | foto: Lidové noviny

BRNO Kolik máme zákonů? To netuší ani největší odborníci. Fakticky stále platí i některé z první republiky, a dokonce z dob Rakouska-Uherska. Učitelky základních škol nemusejí držet celibát. Pokud se ale chtějí vdát dříve, než jim skončí "počáteční služba", musejí mít souhlas okresní školní rady.

To není silvestrovský vtip, ale výklad stále nezrušeného zákona z roku 1919, který zrušil celibát "literních a industriálních" učitelek. Jeden ze stovek předpisů, které zůstávají součástí našeho právního řádu, ač dávno ztratily smysl. A ani letos se je nepodařilo odstranit.

"Označujeme je odborně za legislativní svinstvo. Jsou to předpisy, které jsme jako stát prostě opomněli zrušit," říká František Cvrček z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Ač se roky zabývá informacemi o struktuře právního řádu, není schopen říci, kolik norem v Česku nyní platí. "Můžeme jen odhadovat, že jich je na patnáct tisíc," dodal. Mezi nimi jsou ty přejaté z Rakouska-Uherska stejně jako přežité prvorepublikové.

Snaha ministerstva vnitra, aby zákonodárci vymazali nepotřebné zákony letos, narazila. "Odborníci tvrdili, že mnohé předpisy mají dopad stále. Já se ale domnívám, že je nezbytné právní řád zpřehlednit," podotkl bývalý náměstek ministra Zdeněk Zajíček. Také předseda legislativní rady vlády Pavel Zářecký takový krok podporuje.

Mnoho starých zákonů je jednorázových, a nesplňují tak ani podmínku obecné platnosti předpisu, kterou vyžaduje i Ústavní soud. Paradoxně k nim patří třeba několik zákonů, jimiž poslanci schvalovali speciální dary T. G. Masarykovi.

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.