Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Událost? Územní plán i divadlo

Česko

BRNO Ekologičtí aktivisté jsou zvědaví na nový územní plán, primátor Roman Onderka vyzdvihuje i festival Divadelní svět Brno. Na brněnské události nadcházejícího roku se osobnosti neshodnou.

Podle Petra Machálka z Hnutí Duha by lidé vznik územního plánu měli bedlivě sledovat a ozývat se. „Bude mít vliv na jejich každodenní život,“ upozornil. Územní plán podle něj ukáže, chce-li jít vedení města cestou moderních velkoměst, omezovat dopravu v centru a vysazovat zeleň, nebo upřednostní podzemní garáže v historickém centru a supermarkety. S tím souhlasí Milan Štefanec z organizace Nesehnutí, která se zabývá i ochranou lidských práv. Důležité je podle něj i to, jak se politici s připomínkami veřejnosti vypořádají a zda Brňané nebudou muset o podobu města bojovat u soudů.

Primátor Onderka je skromnější. Za jeden z hlavních počinů nového roku označuje festival Divadelní svět Brno, konaný od 27. května do 4. června, věnovaný britskému dramatikovi Peteru Brookovi. S hlavním tématem Shakespeare a diverzita kultur.

Význačné je podle primátora i dokončení rekonstrukce Joštovy ulice. V novém roce navíc dělníci dokončí i přestavbu hvězdárny na Kraví hoře, kde vzniká moderní přírodovědné centrum.

Na brněnském biskupství považují za nejvýznamnější událost 120. výročí vzniku oltáře katedrály na Petrově. „Byl realizován v roce 1891 a od tohoto data se počítá i výročí jejího svěcení,“ přibližuje mluvčí Martina Jandlová. Těžko však podle ní něco zastíní návštěvu papeže Benedikta XVI. v září 2009.

Moravská metropole zažije i kulturní události, naděje se například unikátního hudebního vystoupení – v březnu vystoupí Bobby McFerrin, autor hitu Don’t worry, be happy. V témže měsíci v Brně vystoupí britská skupina Smokie. Prázdninový Měsíc autorského čtení se v roce 2011 rozšíří i na Slovensko. Pro vysoké školy je rok 2011 důležitý kvůli čerpání evropských fondů. Rozhodnutí o přidělení více než pěti miliard korun na vznik Středoevropského technologického institutu CEITEC označil pro LN za událost rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. Souběžně se rodí i miliardový projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC).

Někteří mají prostější přání. „Událostí roku bude, když se podaří udržet kvalitu poskytovaných služeb na stejné úrovni jako v roce letošním,“ podotýká ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

A sportovní fandové čekají, jak dopadne hokejová Kometa a fotbalová Zbrojovka Brno. Zda postoupí – či propadnou.

***

Rozhoduje se o miliardách korun na projekty CEITEC i ICRC

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!