Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události dne podle editora: sláva kverulanství, řítíme se do záhuby a pečený šváb

USA

  20:18
Sláva, z českých ovcí se stávají kverulanti, chtělo by se zvolat. Vždy potěší, když se „obyčejný“ člověk dokáže postavit úředníkům a trvat na svém. Server lidovky.cz vede podobný boj o právo na informace již dlouho a proto držíme palce.
Šváb - ilustrační foto.

Šváb - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pro podobné lidi zavedli čeští úředníci pojem kverulanti. A často tomu tak opravdu je. Ale to nic nemění na to tom, že si lidé placení z našich daní prostě musí zvykat na to, že po nich občané chtějí informace, které je zajímají a oni je musí poskytnout. Stejně postupuje jednasedmdesátiletý Luděk Maděra ze Zlína, který už dlouhá léta bojuje za svobodný přístup k informacím. Ačkoli krajský úřad už poosmnácté odmítl jeho žádost o zveřejnění odměn zaměstnanců, nevzdává se. Kvůli nesprávnému úřednímu postupu požádal o odškodnění. (Celý text můžete číst zde)

Aktivista Luděk Maděra

Server lidovky cz již delší dobu otiskuje články, které se věnují platům a odměnám pracovníků na ministerstvech. Zkušeností s neochotou a baterií výmluv má proto dostatek. Texty k tomuto tématu najdete zde.

Cesta do pekel

Svět se řítí do záhuby, říkám často z legrace. A teď se ukazuje, že mám pravdu. Tedy ne úplnou, ale podle odborníků se současnost nápadně podobá období z přelomu 14. a 15. století.

Tištění peněz, propojení byznysu a politiky, ekonomická a společenská deprese i nejistota a strach z budoucnosti jsou totiž společné pro naši i tehdejší dobu.

„Dnes se začínají vytvářet strašně nebezpečné ideologie. Když se podíváte pro srovnání na kacířské ideologie středověku, mnohé požadovaly reformu, ale mnohé byly skutečně ohrožením pro celý tehdejší systém,“ říká v magazínu LN Index historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. (celý článek najdete tady

Obálka nového vydání magazínu LN Index.

Historik připomíná osobu Jana Husa, jehož upálení podle něj spustilo konečnou fázi krize a změn všeho, co lidé znali, podobně jako pád banky Lehman Brothers.

Cirkus nové metro, nastupujte! 

Od otevření nových úseků metra se články o chybkách při výstavbě objevují takřka denně. Přeplněná parkovištěchybějící eskalátor a pod. 

Jedna z chyb by nyní mohla zmizet. Portýři, kteří vám do schodů nosili těžké kufry na Veleslavíně, by nyní mohl nahradit pásový dopravník. (článek najdete zde) Člověk se jen diví, že při stavbě za miliardy, kterou hlídají desítky lidí, nenapadnou ty odpovědné naprosto základní věci. Že by sami nejezdili metrem?

Veteráni se bouří

Když byl můj známý ještě za komunismu v Rusku vrátil se fascinován výhodami a postavením, jaké měli v chudé zemi váleční veteráni. „Ohromná fronta na boty. Lidé je kupovali bez ohledu na to, jaké měly číslo. Fronta stovky metrů na ulici. V tom přichází starší pán, ukazuje průkazku veterána a všichni ho pouští k pokladně, kde je přednostně obsloužen,“ vyprávěl. Teď se ukazuje, že tato prestiž upadá.  

Přípravy na vojenskou přehlídku, která na Rudém náměstí proběhne 7. listopadu a která připomene přehlídku v roce 1941, z níž vojáci pochodovali rovnou na frontu druhé světové války.

Kdy rudoarmějci konečně dostanou státem léta slibované byty, chtěl od Putina během jeho výroční televizní debaty vědět jeden z řádem oceněných bývalých frontových vojáků. Přitom právě u příležitosti 70. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem oslavuje Rusko především válečné veterány. Ti si ale stěžují si na chudobu a šikanu od úředníků. (více si můžete přečíst zde)

Čipem myšlenku nenahradíš

Komentátor Petr Kamberský se obul do ministra školství Marcela Chládka. Ten na sebe v poslední době upozornil především nápadem očipovat děti. Tedy ne ve smyslu, že by jim chtěl do mozku voperovat čipy, ty by ale měly děti nosit u sebe a otevírat si jimi bezpečnostní dveře, nebo tak evidovat svou přítomnost ve škole. 

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD)

Nesdílím obavu například pana Václava Klause mladšího, že tento krok je jen krůček k výrobě dětských robotů, komentář ale poukazuje na jiný problém. Ministr Chládek na sebe totiž neupozorňuje jinak, než těmito ...podivnými nápady. Místo aby řešil mnohem závažnější otázky, jako jsou povinné maturity nebo uplatnění studentů na trhu práce. (komentář si můžete přečíst zde)

Dvakrát svíci a jednou chrousty!

A jídlo na závěr. Američané prý objevují kouzlo hmyzí gastronomie a stále větší množství podniků ve Spojených státech nabízí strávníkům hmyzí menu a snaží se lidi přesvědčit o zásadních výhodách konzumace červů či brouků pro lidské zdraví i ekologii planety. 

Upečený šváb mne tedy příliš neláká, i když podle odborníků jakmile se hmyz usmaží, je vlastně úplně jedno co jíte. Vše chutná přibližně stejně jako přefritovaný hranolek.  (Text najdete zde)

Smažení švábi jsou prý léčiví.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!