Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Události dne podle editora: Mávátka s tanky, pevný Zeman a hokejová sebekritika

Česko

  20:03
Bouřlivé urááá, tanky rachotící po dlažebních kostkách. Papaláši kynoucí nadšenému davu z tribuny. Tak to my starší známe a tak tomu bylo i v Moskvě, kde slavili výročí osvobození. Taková událost převálcuje vše.

Tuleni v irkutském vodním světě nemají život příliš lehký, musí při výročí držet vlajku a nosit uniformu. foto: Reuters

Přehlídka na Rudém náměstí (kde jinde) měla několik zajímavých aspektů. Ještě dlouho před jejím začátkem se po celém světě řešilo, kteří politici se jí osobně zúčastní. Řada z nich totiž řešila problém, jak na jednu stranu nepohrdat padlými vojáky a zároveň nepodporovat Vladimira Putina, který čelí kritice kvůli konfliktu na Ukrajině. 

Odborníci pak čekali na to, jaké nové zbraně Rusko na přehlídce předvede. Patří k nim moderní mobilní protitankové systémy Kornet, nové typy samopalů Kalašnikov nebo  mezikontinentální balistické rakety Jars. Do pochodu vojákům na Rudém náměstí pak vyhrávalo tisíc armádních muzikantů. (celý článek najdete zde)

T-14 Armata je nejnovější ruský tank.
Čínská armáda (ilustrační snímek).

(A pokud vás zaujala článková fotografie s tuleněm, více jich máme zde)

Více betonu

Prezident Miloš Zeman přišel s dalším velkým projektem, ke kterým má tak blízko. Loni bojoval za gigantickou stavbu Dunaj-Odra-Labe. (o projektu si můžete přečíst zde) Ta podle něj měla pomoci českému průmyslu i obchodu. proti ale byli jak ekologové, tak někteří ekonomové, podle kterých by byl extrémně finančně náročný. Při své návštěvě Moskvy se nyní sešel se slovenským premiérem Robertem Ficem a probírali další velkostavbu. propojení řek Moravy a Váh. (celý článek najdete tady)

Už to vzdejte pane prezidente

A ještě jednou Miloš Zeman. Řadě poslanců už dochází trpělivost ze Zemanovou umanutostí, se kterou trvá na existenci článku Vladimíra Peroutky Hitler je gentleman. Přestože jeho existenci vyvracejí jak historici, tak literáti zabývající se Peroutkovým dílem prezident více věří své paměti, podle které článek viděl na vlastní oči. Co si politici o tomto zvláštním sporu myslí, můžete číst zde

Nová země Liberland

V zemi nikoho, na poloostrově mezi Chorvatskem a Srbskem vzniká nový stát.  Jeden ze členů Svobodných Vít Jedlička zde zakládá Liberland. A ačkoli se celý plán může zdát jako čiré bláznovství, on postupuje zcela seriozně. Dnes například jednal s chorvatskou ministryní zahraničí. Vše z povzdálí sleduje reportér Lidových novin Richard Cortés s fotografem Prokopem Jelínkem a o dění průběžně informují vtomto článku.

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Nelhat si je málo

Celá země žije hokejem a naši fandové jsou tak hodní, že svým idolům promíjejí takřka vše. jak ale píšeme, fandové by možná potřebovali slyšet slavnou větu o tom, že český hokej nevzkvétá. Ale zatímco Martin Křížek považuje za úspěch, že se Češi už nesnaží vymlouvat na vše možné, podle mně je uvědomění si reality něco naprosto samozřejmého. Zvláště u profíků ze zámoří. (více najdete tady)

Hurá na dovču

Několikrát jsem byl se známými na dovolené v Černé Hoře. Již při první návštěvě jsme narazili na problém, který  se vyrovnal flegmatičnosti místních obyvatel, křiku našich dětí i pekelnému horku. A to, kde v malém přímořském městečku zaparkovat našich 5 aut. Vše jsme vyřešili na plácku u hřbitova, kde místi mafiáni provozovali drahé veřejné parkoviště. A právě podobné obtížnosti dokáži pokazit i dovolenou s dokonalým itinerářem. jak na to vám radíme zde. Doplatky, mazlíčci a okolí. Na co si dát pozor při výběru dovolené?

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...