Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

UDÁLOSTI Z MOCNÁŘSTVÍ

Česko

Ministr financí Lukacs oznámil včera zástupcům tisku, že ve středeční schůzi sněmovny podá předlohu zákona, kterým se zavádějí dva nové monopoly v Uhrách, a sice monopol na těžbu petroleje a podzemních plynů, druhý pak na draslo.

Monopolové předlohy znamenají pro hospodářský život v Uhrách velkou událost.

Petrolejová produkce neměla dosud zákonité úpravy a soukromá těžba postrádala jakékoli jednotnosti. (LN 5. 10. 1910) Nyní padla definitivně předloha na zvýšení pivní dávky.

Vídenští poslanci se jak známo rozhodně proti úmyslu zemského výboru vyslovili, nyní konali také tak venkovští poslanci. V Dolních Rakousích znamená to další odklad zamýšlené úpravy učitelských platů, v jejichž zájmu měla býti dávka zvýšena. Zároveň usneseno bylo domáhati se zavedení vydatné daně z automobilů, která by vynesla alespoň 400 000 korun na úpravu silnic. (LN 7. 10. 1910) Ministrem obchodu Hieronymim ohlášená předloha o stavbě dunajsko-tisského kanálu je hotova. Výdaje rozpočteny jsou 46 milionů. Stavbu patrně však neprovede stát, nýbrž soukromé podnikatelstvo. Proslýchá se, že německá bankovní skupina se o zadání stavby uchází (LN 7. 10. 1910) Rozřešením uherské krize byla v zásadě rozhodnuta též otázka bankovní. Nastoupením hraběte Khuena-Hederváryho odzvonilo maďarským snům o bankovní rozluce a samostatné uherské bance. (LN 9. 10. 1910)

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!