Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Udání z vlastních řad: úředníci poslali na šéfy policii kvůli podezřelé opravě

Česko

  7:00
PRAHA - Problematické Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra nejspíš čeká další policejní vyšetřování. Sami zaměstnanci servisní organizace podali trestní oznámení na své vedení: upozorňují na podivný průběh rekonstrukce ministerské usedlosti Spiritka. Zakázka je podle nich předražená a vyváděly se při ní peníze.

Spiritka je ministerským komplexem, kde například v roce 2012 poslanci vyslýchali zatčeného Davida Ratha. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Tendr na rekonstrukci objektu, jenž se v nedávné době proslavil například setkáním poslanců se zatčeným kolegou Davidem Rathem, podepsal odbor vnitra loni v červnu. Oprava sociálního vybavení, apartmánů, pokojů a kuchyňky ve Spiritce za skoro 5,5 milionu korun měla skončit v září.

Ale ještě v prosinci byl podle trestního oznámení podepsán bez zdůvodnění dodatek. Sto dnů po oficiálním ukončení. „Byla vyjmuta dodávka televizorů, wi-fi routeru v částce 111 500 korun, snížení ceny díla je však jen o 28,5 tisíce korun. Zbytek ceny byl rozpuštěn do jiných položek a k navýšení cen jednotlivých komodit,“ píše se v dokumentu, s nimž se server Lidovky.cz seznámil. Udání je anonymní. Je podepsáno pouze jako „zaměstnanci zařízení“, redakce nicméně s jedním ze spoluautorů hovořila. Nepodepsal se prý z obav, že by jej nadřízení potrestali..

Jak v trestním oznámení uvádí, další sta tisíce zbytečně utekly kvůli nestandardnímu postupu při najímání firmy na odstranění azbestu. „Vedení zařízení nevypsalo řádné výběrové řízení, dodavatelem se stala firma, která nevlastní žádná oprávnění k odstranění nebezpečného materiálu ani není oprávněna k nakládání s tímto odpadem,“ uvedli zaměstnanci organizace.

Spiritka je připravená na Davida Ratha i zájem novinářů

Cena opravy Spiritky se podle nich zbytečně navýšila o sumu přes 2 miliony korun. „Domníváme se, že jednání naplňuje podstatu trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvádí trestní oznámení na neznámého pachatele.

Policie má oznámení přes dva měsíce, aktuálně leží u čtvrtého pražského policejního obvodu. „Věc je stále v prošetřování, především se jedná o shromažďování písemností. Zatím nebyly zahájeny úkony trestního řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Podezření kolem Spiritky nejsou prvním sporným momentem kolem servisní organizace vnitra. Lidovky.cz loni informovaly o podivném pojišťování majetku zařízení služeb, špatném servisu policejních vozidel či tahanicím kvůli předčasnému vypovězení smlouvy na pronájem lázeňských objektů, kvůli němuž stojí před soudem bývalý ředitel zařízení Roman Fidler. (ČTĚTE VÍCE)

Na chod organizace si ostatně stěžoval i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Server Lidovky.cz žádal již v březnu jeho rezort o vyjádření k trestnímu oznámení kvůli Spiritce, ani po opakované urgenci však tiskové oddělení nereagovalo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!