Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Udělal jsem několik zásadních chyb, přiznává ministr Bárta

Česko

  11:15
Zezelenáme a budeme sociálně citliví ohlašuje volební manažer VV Vít Bárta. Jeho důvody volební prohry: nezkušenost, sázka na nestranické tváře a Mladá fronta Dnes.

Vít Bárta v kanceláři po Gustavu Husákovi foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

První tři měsíce ve vládě jsme dělali krizový management, říká ministr dopravy Vít Bárta. Teď přijdou reformy a boj s korupcí, aby nám lidé uvěřili.

LN Nabídl jste funkci volebního manažera, protože Věci veřejné u voleb nedopadly dobře. Udělal jste něco špatně?

V kampani jsem já udělal několik zásadních chyb. Tou první byl můj pocit, že VV je jasně zakotvená značka. Není. Z výsledků senátních voleb je mi jasné, že lidé už dnes Senát nechápou jako sbor moudrých starců, ale že do něj chtějí lidi jasně spjaté s politickou stranou. A jakkoliv jsme měli řadu skvělých lidí, lékařů, Josefa Zieleniece a další, byli to solitéři, kteří nebyli identifikovaní s politickou stranou. To musíme změnit.

LN Čím si vysvětlujete neúspěch v Praze?

Komunální volby v Praze si ještě musíme pořádně zanalyzovat. Neměli jsme vyrovnanou kvalitu kandidátů mezi jednotlivými městskými částmi. Proč třeba Praha 4 neuspěla a Praha 12, kde stranická buňka vznikla taky až letos, je náš třetí nejlepší obvod v Praze?

Asi nám paradoxně ublížil i důraz na to, jaké nabízíme osobnosti. Když pak tedy lidé na naší kandidátce ty osobnosti hledají a pár jich zaškrtnou, zatímco ale velký křížek dají jiné straně, tak tím VV nezachrání. Třetí důvod je negativní a štvavá kampaň vedená proti nám Mladou frontou Dnes.

Pražan je velmi citlivý na politickou etiku. A byť jsem jasně řekl, že ten dokument, který má dokazovat, jak moje bývalá firma ABL sledovala zastupitele na Praze 11, je falzum, tak se to objevovalo dál. Považuji za velmi zásadní, že můj bratr, který mě v ABL nahradil, podal žalobu na MF DNES o náhradu škody ve výši 35 milionů korun.

To nemá být zastrašování, ale chci, aby tu byla odpovědnost za to, co se říká a píše. Že ta kauza poškodila moji politickou stranu, to mě samozřejmě velmi trápí a nesu za to svoji zodpovědnost, bez ohledu na to, že za to nemůžu, protože je to prostě lež.

Vít Bárta v kanceláři po Gustavu Husákovi

LN Kdo by měl zájem tu lež šířit?

Já nevím. Mé úvahy samozřejmě vedou k lobbistům, kterým jsem přiškrtil kohoutky na ministerstvu dopravy.

LN To je ta čtveřice Janoušek, Rittig, Hrdlička a Jindra?

Jeden z nich. Který, to neřeknu, nemám důkaz. Mám jisté stopy.

LN Čím vlastně se detektivní divize ABL zabývala?

Například monitorovala různá tržiště a hledala plagiáty výrobku. A když tam nějaký padělek našla, spojila se s policií a obchodní inspekcí včetně toho, že zajistila důkazy. Jinak typickým klientem detektivní divize je advokátní kancelář nebo soukromníci, kteří mají nějaký problém typu podezření na nevěru.

Obchodní partneři si zase potřebují věřit, jestli ten druhý je solventní. Shromažďování dat je zásadní součástí svobody jednotlivce hájit své zájmy a dokázat, jak ta která věc je. Protože pokud bychom takové důkazy neshromaždovali, tak tím výrazně omezíme možnost lidí hájit své zájmy v občanskoprávních sporech.

LN Fotili vaši detektivové někde lidi bez jejich vědomí, hrabali se jim v popelnicích?

Samozřejmě že pokud se kupříkladu jeden z partnerů rozvádí a žije odděleně, tak v odpadcích zjistíte, jestli tam pije Dom Pérignon nebo krabicové víno, čímž získáte velmi zajímavou informaci o majetkových poměrech dané osoby. Vážně.

Nebo jsme pro pražské městské části kontrolovali, jestli se obecní byty nepronajímají načerno. A pokud třeba v dekretu stojí, že tam bydlí jeden člověk, a přitom tam bydlí pět studentů, tak zase z odpadků nebo z bot přede dveřmi poznáte, kolik lidí v tom bytě žije.

Vít Bárta v kanceláři po Gustavu Husákovi

LN Získávají detektivní kanceláře v České republice údaje z policejních databází?

Zásadní problém je, že se velmi často používají subdodavatelé. Ani ABL neměla rozsáhlé týmy, ale používala subdodavatele, což jsou takoví detektivové-živnostníci, velmi často bývalí policisté. A fakt je, že ti si pak třeba mohou chtít ušetřit námahu a k informacím přijít rychleji.

Příklad: zaměstnavatel často chce pre-employment screening, chce vědět, koho přijímá. Detektiv dostane životopis toho člověka a má ho ověřit. Mimochodem: statisticky lžou uchazeči o práci ve více než deseti procentech případů, a na Slovensku je to snad dokonce 30 procent.

Jedna ze zásadních věcí je, jestli ten člověk byl trestaný, nebo ne. A detektiv si buď důsledně obejde bývalé zaměstnavatele, nebo to vezme zkratkou a zjistí si to přes svého kámoše u policie. I proto jsem dvanáct let prosazoval zákon o regulaci soukromých bezpečnostních služeb.

LN Je správné, aby si detektivové mohli bez jeho vědomí někoho nahrávat a fotit?

Ale detektiv přece nemá větší práva než jakýkoliv jiný občan. Dokonce bych řekl, že kdyby se jim to znemožnilo, dramaticky by nám přibylo investigativních žurnalistů na volné noze.

Celý rozhovor s Vítem Bártou se dočtete v sobotním vydání deníku

Autor: