Zároveň upozornil na podobný případ z konce 90. let, kdy se tehdejší prezident Václav Havel rozhodl neudělit Řád bílého lva někdejšímu vídeňskému starostovi Helmutu Zilkovi, i když vyznamenání již spolupodepsal premiér Miloš Zeman.
Zeman neudělí Rychetskému Řád TGM. Zrušením volebního zákona v době kampaně prý poškodil republiku |
Pražský hrad loni 28. října zveřejnil seznam osobností, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Byl mezi nimi uveden i Rychetský. Ve středu Ovčáček oznámil, že se prezident rozhodl řád předsedovi Ústavního soudu neudělit kvůli verdiktu soudu o zrušení některých částí volebního zákona. Rychetský tak podle mluvčího poškodil Českou republiku. Sám Rychetský rozhodnutí nekomentoval, jen poděkoval lidem, kteří mu vyjádřili podporu.
Prezident republiky neudělí státní vyznamenání P. Rychetskému: https://t.co/nGmdipUfQv
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) February 10, 2021
Wintr poukázal na tiskovou zprávu z října 2020, ve které Ovčáček uvádí, že „vzhledem k aktuální situaci prezident republiky udělí a propůjčí státní vyznamenání v řádovém dni 28. října 2021“. Podle Wintra tak Zeman pouze avizoval, že má záměr vybrané osobnosti vyznamenat. Poté by bylo podle jeho názoru potřeba, aby vyznamenaní převzali insignie, vyznamenání a listinu o udělení či propůjčení vyznamenání. Což se nestalo. „Obecně platí, že aby nějaké rozhodnutí bylo účinné, tak je potřeba ho doručit,“ vysvětlil svůj názor Wintr.
Prezident tak svým rozhodnutím vyznamenání neodebral, na to by neměl právo. To může učinit pouze soud, když jako trest může uložit ztrátu čestných titulů nebo vyznamenání. Wintr také poznamenal, že na vyznamenání není právní nárok. Pokud nebylo uděleno, nelze se o něj soudit.
V roce 2023 skončí u Ústavního soudu. Rychetský i soudce Filip vylučují další funkční období |
Poukázal na případ vídeňského starosty Zilka. Česko-rakouská společnost v roce 1998 Havlovi navrhla jeho vyznamenání, návrh podpořila i komise složená ze zástupců kanceláře prezidenta, parlamentních komor, vlády, historiků a vojáků. Havel poté udělení Řádu bílého lva podepsal, dokument kontrasignoval také předseda vlády. Následně se ale objevila podezření o údajné spolupráci Zilka s komunistickou Státní bezpečností (StB) a Havel se rozhodl vyznamenání neudělit.
Toto rozhodnutí vyvolalo kontroverze a sám Havel se později za svůj krok na Zilkově pohřbu omluvil. Řád bílého lva nakonec Helmutu Zilkovi in memoriam v roce 2019 udělil Miloš Zeman. „Jsem rád, že alespoň s tímto zpožděním mohu bývalému starostovi Vídně, o němž se říkalo, že je to přítel Čechoslováků, tuto medaili udělit,“ řekl současný český prezident 28. října 2019.
Středeční rozhodnutí Zemana kritizují politologové. Upozorňují, že soud rozhodoval kolektivně, kdežto neudělení řádu se týká jen předsedy. Pokud podle politologa Lubomíra Kopečka Zeman vyznamenání již udělil a nyní ho odebírá, nemá na to podle ústavy právo.