Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Úder na somálskou oázu teroristů

Česko

Američané zlikvidovali východoafrickou spojku Al Kajdy * Výjimečně se odhodlali k útoku z větší blízkosti

MOGADIŠO/PRAHA Zhruba hodinu po poledni se nad horizontem najednou objevilo několik amerických helikoptér. Okamžitě zahájily palbu na dvojici ujíždějících aut. Nejdřív je znehybnily, pak zlikvidovaly i jejich posádky. Následně jedna z helikoptér přistála a nabrala na palubu těla obětí – kvůli jejich identifikaci. Tolik popis pondělní bleskové operace na jihu Somálska poskládaný z deníků The New York Times a The Washington Post. Americké oficiální zdroje odmítly zprávy o somálské akci jakkoliv komentovat, hned z několika stran je ale potvrzený její výsledek: smrt Saleha Alího Saleha Nabhana, jednoho z nejnebezpečnějších militantních islamistů v regionu považovaného za východoafrickou spojku sítě Al Kajda. Zahynulo i několik dalších ozbrojenců, a to jak Somálců, tak cizinců.

„Velká ryba“ Pondělní operace byla výjimečná hned z několika důvodů. Především šlo o „velkou rybu“. Nabhan byl mezi nejhledanějšími teroristy světa (byť ho americká FBI v současnosti na svých stránkách vedla pouze v širším seznamu, a to s dovětkem, že je hledán „kvůli výslechu“). Podezírán byl z účasti na koordinovaném útoku proti hotelu a letadlu s izraelskými turisty, který byl v jeho rodné keňské Mombase spáchán před sedmi lety.

Prsty podle některých informací mohl mít i v atentátech proti americkým ambasádám v Keni a Tanzanii spáchaných v roce 2008. Vedle plánování a provádění teroristických útoků měl ale v popisu práce i výuku nově naverbovaných ozbrojenců a především měl zajišťovat spojení na vedení Al Kajdy.

Na výjimečnosti pondělního úderu proti Nabhanovi a jeho komplicům dodává především způsob provedení operace – útok byl veden za bílého dne z relativní blízkosti několika americkými helikoptérami (údajně čtyřmi), které startovaly z vojenské lodi plující u somálských břehů. Ostatně i místo úderu leží nedaleko pobřeží: podle dostupných informací byl Nabhan zlikvidován u vesnice ležící nedaleko města Barawe, tedy zhruba 250 kilometrů dolů po pobřeží od somálské metropole Mogadiša.

Nabhan do Somálska uprchl krátce po útocích v Mombase z roku 2002 a v zemi sužované klanovými boji o moc pobýval nejdříve pod ochranou vládnoucích islamistů. Po invazi vedené etiopskými jednotkami v roce 2006 byl jejich režim svržen, mocenské klany se ale pouze přeskupily a Somálsko zůstává dál rozparcelovanou zemí.

Změna taktiky?

Američané byli Nabhanovi v patách už dlouho, čekali ale na okamžik vhodný k úderu. „Sledovali jsme ho hodně hodně dlouho,“ řekl deníku The New York Times nejmenovaný americký představitel. Doposud byly likvidační útoky vedeny z velké vzdálenosti – buď z letadel AC-130, nebo pomocí střel s plochou dráhou letu Tomahawk, jak tomu bylo ostatně i při „odpovědi“ na atentáty proti ambasádám v létě 1998. Výsledky tehdejší odvetné akce byly ale prakticky nulové. Způsob provedení pondělního útoku by podle některých analytiků mohl signalizovat změnu taktiky současné americké administrativy. Podobně je tomu ostatně i se samotným místem operace. Zatímco většina pozornosti při potírání terorismu se soustředila na Irák, Afghánistán či Blízký východ, Somálsko se stalo pro teroristy – a to nejen místní, ale i cizince – relativně bezpečnou oázou. Teď se to ale možná změní. „Spojené státy jsou nepřítelem islámu. Nečekáme od nich slitování, a stejně tak by je neměly čekat ani od nás,“ citovala agentura AFP nejmenovaného předáka radikální islamistické skupiny Šabáb.

***

Útok v Somálsku

Útok nedaleko somálského přístavu Barawe, při němž byli zabiti radikálové z Al Kajdy - včetně Saleha Alího Saleha Nabhana - podniklo několik vrtulníků amerického námořnictva, startujících z válečné lodě nedaleko pobřeží.

Saleh Alí Saleh Nabhan (1979-2009) Podle dostupných informací se narodil v keňské Mombase. A právě útok na hotel a letadlo s izraelskými turisty, který byl v tomto městě spáchán v roce 2002, je Nabhanovi připisován. Podezřelý je také z účasti na atentátech proti americkým ambasádám v Keni a Tanzanii z roku 1998.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!