Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Udivuje vás mírná zima? Ptáci ji svým chováním předpověděli dávno

Česko

  18:00
PRAHA - Havran je v Praze klasickou součástí zimy - tedy možná býval. Tito zákonem chránění černí ptáci jsou v hlavním městě k vidění zejména v zimních měsících u popelnic, kde vyzobávají zbytky z odpadků a celá hejna se slétají ke skládkám. Letos ale jakoby bylo všechno jinak. Kosi i sýkory zpívají, někteří ptáci staví hnízda, čápi zůstávají přes zimu - a jindy všudypřítomné havrany, aby člověk v Praze hledal.

Havran černý. foto: Shutterstock

A i ornitologové tápou. Pro zmizení antracitových opeřenců z měst mají několik vysvětlení. Podle odborníků za ně může například globální oteplování, nebývale teplá zima, ale i zlepšení životní úrovně v Rusku.

ČTĚTE TAKÉ

"Tito ptáci se stahovali víc do měst, protože cítili, že tam mohou zimu lépe přežít. Je v nich více potravy díky lidem, co vyhazují odpadky. Změnou klimatu ptáci necítí potřebu se přesunout, a tak zůstávají blíž k domovu, zejména v evropské části Ruska. Změny pozorujeme nejen u havranů, ale také u dalších ptáků," vysvětluje Martin Kupka, který sleduje stěhování opeřenců více než deset let.

Jak bude v následujících dnech?

Po teplém počátku nového roku se ochladí, velký mráz zatím ale zřejmě nebude. V následujících čtyřech týdnech by měly zůstat teploty nad dlouhodobým průměrem, který je pro toto období minus 1,1 stupně Celsia. Množství srážek bude slabě podnormální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Postupné ochlazování meteorologové očekávají už od příštího týdne, kdy teploty přesto ještě zůstanou nadprůměrné. Přes den by měly vystoupat maximálně k sedmi stupňům nad nulou a nejnižší noční teploty by měly být minus šest stupně Celsia. V dalších týdnech pak mají teploty klesat podle dlouhodobé předpovědi k hodnotě blízké dlouhodobému průměru.

Stěhování za odpadky

"Je docela možné, že vlivem teplejší zimy se rozhodli změnit zimoviště a nedoletěli až do Česka," souhlasí s kolegou ornitolog Jan Řezníček. Podle něj havrani v ruském domovišti také nacházejí více potravy. "Říkávalo se, že havrani z Ruska lítají proto, že tam nejsou žádné odpadky, jelikož lidé v této zemi s potravinami nemohou plýtvat. Je možné, že se to také trochu vylepšilo a havrani se sem v takovém množství už nestěhují," přemýšlí Řezníček.

Ornitolog Pavel Kverek naopak tvrdí, že havranů do Česka přilétlo tolik, co obvykle. Jelikož ale nenapadl sníh a v krajině je ještě potrava, nouze nedonutila havrany přesídlit do měst. "Pokud přijde sníh a tužší mrazy v lednu, havrani se ze zahrad a polí na skládky a k popelnicím zase vrátí," míní ornitolog.

Tohoto ptáka považovali Turci za špiona.

Odborníci se shodují v tom, že vlivem oteplujícího se podnebí se druhy migrujících ptáků proměňují. "Ze stovek divokých kachen před několika lety jsou na Sedlčansku jen desítky. Morčáky a hoholy, které potkávám každý rok, jsem letos ještě neviděl. Někteří tažní ptáci, kteří létají do Afriky, tu na zimu ale zůstali," vypočítává Martin Kupka. Pavel Kverek zmiňuje například bílé čápy u Horažďovic, kteří zkouší několik let přezimovat. "Stále jsou k vidění ale i konipasi bílí, a to je další signál, že se s počasím něco děje. Ptáci jasně vědí, že se evropské klima otepluje a zůstávají. Pokud tu opeřenci zimu přežijí, budou mít lepší nabídku revírů," říká ornitolog.

V budoucnu se podle odborníků začneme setkávat s druhy, které jsou v Česku dosud ojedinělé. "Z jihu se nasunují ptáci, kteří tady dřív nebyli. Nově se setkávám například s vlhou pestrou. I to je příznak toho, že se otepluje," domnívá se Martin Kupka.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!