Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Udržel si Mars vodu?

Česko

Voda na povrchu planety vydržela snad až o miliardu let déle, než se odborníci domnívali

Některé odrůdy opálu jsou sice ceněnými drahými kameny, ale ten, který byl objeven na Marsu, je vědcům drahý z jiných důvodů než estetických. Naznačuje totiž, že planeta zůstala v minulosti vlhkou relativně dlouho dobu – snad dost na to, aby se na jejím povrchu mohl objevit život.

I když dnes už nikdo nepochybuje o tom, že na povrchu Marsu voda byla, mnohem menší jistota panuje v tom, jak dlouho na jeho povrchu vydržela, než se planeta změnila v suchou a mrznoucí poušť. Všechny důkazy, které ukazovaly na přítomnost vody – jednalo se především o nerosty, které mohly vzniknout jen v její přítomnosti –, vznikly během poměrně krátkého „okna“ před 3,5 až 3 miliardami let.

Nové poznatky nyní přinesla sonda, která si výzkumem Marsu „nešpiní ruce“. Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Vypuštěna byla z mysu Canaveral v roce 2005. Jako u většiny letů k Marsu se její úkoly točily kolem vody. Především otázky, jak dlouho vydržela na povrchu planety. Přístroje MRO analyzují minerály, hledají vodu pod povrchem, sledují množství složení atmosféry i počasí.

Mezi ty základní patří i spektrometr, který umožňuje zjistit chemické složení látky či objektu podle toho, které vlnové délky materiál odráží a které pohlcuje.

Právě údaje z toho přístroje, zveřejněné v časopise Geology, naznačují, že se na několika místech povrchu objevuje hydrát oxidu křemičitého, tedy opál.

Důležité je, že se ho podařilo objevit i na povrchu starém maximálně 2,5 miliardy let, především v největším kaňonu sluneční soustavy: Valles Marineris. Protože opál se tvoří v přítomnosti vody, rozšířilo by se tím období „vlhkého“ Marsu alespoň o miliardu let. A tak dlouhé období by spíše mohlo stačit ke vzniku života.

Ale rozhodně nám to nedává jistotu. Voda se totiž mohla například objevovat jen v podobě krátkých záplav a po zbytek doby mohl povrch planety zůstat suchý.

Na další problém upozornil pro časopis Science Itay Halevy z Harvardovy univerzity. Opál se tvoří v kyselém prostředí. Ovšem v dlouhoexistujícím vlhkém prostředí by kyselost vody měla postupně klesat a opál by měl podle jeho názoru „tak po 10 tisíci letech zmizet“. Pokud nezmizela voda. Nebo v blízkosti míst nálezu opálu neleží nějaký zdroj kyselin – a ten nikdo zatím neobjevil.

Naleziště opálu – která spíše připomínají buližníkové naplaveniny než doly drahým kamenům – se i díky mnoha otazníkům patrně dostanou na seznamy žhavých kandidátů pro cíle dalších výzkumných letů k Marsu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?
Přibylo rodin, ve kterých dochází k domácímu násilí. Kde sehnat pomoc?

Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie Věd v době covidu přibylo incidentů domácího násilí. Tím se zvýšila poptávka po službách, které...