Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Udženija: Rozpad koalice byl nevyhnutelný, kde je ANO, tam to nefunguje

Zastupitelka Prahy 2 Alexandra  Udženija. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastupitelka Prahy 2 Alexandra Udženija. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Odstrčená ODS se vrací do hry o vládu nad Prahou. „Takový chaos Praha ještě nezažila, tam kde je ANO, tam to nefunguje,“ komentuje rozpad koalice vedené primátorkou Krnáčovou předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija. Její strana bude vyjednávat se „všemi demokratickými stranami“.

Lidovky.cz: Cítíte coby opozice zadostiučení, že se rozpadla koalice (ANO, ČSSD a Trojkoalice) v Praze?
Pro nás to není žádné překvapení. Osobně tvrdím, že koalice se rozpadla už v létě, akorát nám to koaliční strany nechtěly přiznat, protože lpěly na svých funkcích a křeslech. Ostatně to bylo nejviditelnější ve chvíli, kdy ANO vyjádřilo nedůvěru paní primátorce. Tato koalice nefunguje už od začátku, protože u koalice, která je opřená o jeden hlas přeběhlíka, je jasné, že nemůže fungovat.

Lidovky.cz: Kdo je za konec zodpovědný?
Myslím, že viníci jsou všichni. Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, jestli je největší viník ANO, protože má nejvíce zastupitelů a k tomu ještě primátorku Adrianu Krnáčovou. Za ANO jde největší kus zodpovědnosti. Měli by si uvědomit, že neumí „Ano bude líp“, ale že neumí ani nic řídit. Všechny ty sliby, které dávali Pražanům, jak to všechno bude úžasně fungovat, se neuskutečnily.

Lidovky.cz: Vláda v Praze je - opět - v troskách, stejně jako v minulosti politici voliče zklamali. Mají Pražané naději, že se dočkají stabilního vedení metropole?
Tak vzkaz Pražanům je za prvé, že všude, kde je ANO, je problém, protože to není žádná strana. Podívejte se na celou Českou republiku. Tam, kde je ANO, tam je problém. A za druhé je zapotřebí, aby Pražané vnímali to, že pokud někdo udělá koalici na základě hlasu jednoho přeběhlíka, tak to dělá ne proto, aby město fungovalo, ale proto, aby si ulovili funkce. Je to nezodpovědné.

Lidovky.cz: Dokážete odhadnout následný vývoj po rozpadu koalice?
Jednání začínají od nuly. Jako kdyby bylo po volbách. Teď bude jednat každý s každým. My nebudeme jednat s KSČM. ANO nebude jednat s TOP 09, ale za ODS můžu říct, že my budeme jednat se všemi demokratickými stranami, které jsou v zastupitelstvu Prahy.

Lidovky.cz: Který partner je pro ODS nejpřijatelnější?
Pro nás je přirozeným partnerem TOP 09. Ostatně my jsme trošičku poukázali na to, koho primárně považujeme za partnery tím, že jsme v září podali výzvu TOP 09, Trojkoalici a nezávislým zastupitelům. My jsme tyto zastupitele vyzývali, aby začali jednat o nové radě Prahy, která bude funkční. Z tohoto hlediska je pro nás hlavní směr, kde najdeme nějaké programové průniky, nicméně na druhou stranu neříkáme, že nebudeme jednat a nejednáme s ANO a ČSSD. Jednáme se všemi.

Lidovky.cz: Takže kdyby padla nabídka na vytvoření vládnoucí koalice ANO, ČSSD a ODS, jak by občanští demokraté zareagovali?
Toto považuji za velmi nepravděpodobnou variantu. Ale jediné, co chci říct, je, že ODS nechce do rady, nechceme tam být z důvodu, aby to nevypadalo tak, že chceme vládnout. My chceme, aby Praha fungovala, protože ten chaos, co tady zavedlo ANO v čele s paní primátorkou Krnáčovou, to Praha ještě nezažila. Je to vidět na fungování městských částí, a že nefunguje magistrát, tak to my jako zastupitelé pociťujeme na vlastní kůži dnes a denně.

Lidovky.cz: Jaké je podle vás řešení?
Ideální scénář v těchto počtech neexistuje. Nicméně existuje tady několik scénářů, které by mohly být funkční do konce volebního období. Je tu možný scénář TOP 09 s Trojkoalicí, nezávislými, do toho jsou zde také Piráti. Svoji roli hraje i ANO, které je nekompaktní a po magistrátě už si štěbetají vrabci, jaké jsou tam frakce, jestli vůbec zůstane pospolu a tak dále. Těch variant je mnoho. A pokud někdo očekává, že pan (Martin) Stropnický starší bude zvolen pražským předsedou ANO a uhladí vztahy se svým synem (Matějem) Stropnickým mladším (zelení), tak se obávám, že je bláhový. Ale myslím si, že jsou tací zastupitelé, kteří v tento scénář doufají.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Ilustrační foto z výroby nanoroušek.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!