27. února 2015 10:08, aktualizováno  17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zbrojní průkaz vraha z Uherského Brodu byl prošlý, tvrdí jeho lékař

Lékař Roman Kouša tvrdí, že uherskobrodský vrah neměl platný zbrojní průkaz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Roman Kouša tvrdí, že uherskobrodský vrah neměl platný zbrojní průkaz | foto: Česká televizeReprofoto

ZLÍN Střelec z Uherského Brodu neměl podle svého ošetřujícího lékaře v době útoku platný zbrojní průkaz. Lékař Roman Kouša v pátek České televizi řekl, že potvrzení o zdravotní způsobilosti bylo neplatné. Policie to však popřela. Zbrojní průkaz byl platný až do dubna 2015, řekl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.

ČTĚTE TAKÉ

Lékař muži původně vydal zdravotní posudek nutný k prodloužení dokumentu. Třiašedesátiletý muž měl však zbrojní průkaz prodloužený teprve měsíc a příbuzní kvůli jeho údajné labilitě proti tomu protestovali. Policie a ošetřující lékař pak požadovali přezkoumání souhlasného posudku, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Lékař Roman Kouša tvrdí, že uherskobrodský vrah neměl platný zbrojní průkaz
Lidé přicházejí 26. února zapálit svíčky před restaurací Družba v Uherském...

„To potvrzení jsem mu vydal, ale toto potvrzení bylo zastaveno, čili bylo neplatné,“ řekl ČT lékař Roman Kouša. Tragická střelba se podle něj stala v době, kdy muž neměl platný zbrojní průkaz.

S tím však Stránský nesouhlasí. Přestože muž požádal o prodloužení průkazu a bylo s ním zahájeno řízení, jeho původní zbrojní pas stále platil. „A to až do dubna 2015. Muž jen v zákonné lhůtě požádal o prodloužení,“ řekl serveru Lidovky.cz Stránský.

PSALI JSME

Muž byl držitelem zbrojního průkazu od roku 2000. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka si letos 19. ledna podal žádost o jeho prodloužení. Doložil ji lékařským posudkem, podle něhož byl zdravotně způsobilý s jediným omezením - brýlemi. Jelikož byl muž do té doby bezúhonný, bylo rozhodnuto o prodloužení průkazu, který si ale již nepřevzal.

Na začátku února se však situace změnila. „Na základě podnětu policejního oddělení Uherský Brod bylo kontaktováno naše specializované pracoviště. Získali jsme poznatky, na základě kterých jsme z naší iniciativy začali komunikovat s psychiatrem a ošetřujícím lékařem. Jmenovaný byl poté příslušnými lékaři vyzván, aby se dostavil na opětovné lékařské vyšetření.

Příslušné podklady od lékařů jsme obdrželi 17. února a 18. února jsme jmenovanému zaslali dopis, který byl doručen 20. února, aby se znovu dostavil k lékařské prohlídce a dodal nový posudek. Toto už se nikdy nestane,“ uvedl Tkadleček.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již dříve uvedl, že sice nemůže předjímat výsledky, ale pravděpodobně by na konci řízení měl být muži zbrojní průkaz odebrán. Podle něj muži nešlo odebrat průkaz ihned, protože pro to nebyly splněny zákonné podmínky.

Policie v restauraci Družba našla revolver Alfa vzor 820 a samonabíjecí pistoli CZ 75B. Zbraně patřily útočníkovi, obě měl legálně. Muž poté, co zastřelil sedm mužů a jednu ženu, namířil zbraň také proti sobě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!