Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Uherskohradišťsku se nakazilo 11 svatebčanů. Na Prachaticku již končí povinné roušky

Lidé v rouškách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v rouškách - ilustrační foto. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Uherské Hradiště/České Budějovice Hygienici zaznamenali na Uherskohradišťsku dvě nová ohniska nákazy koronavirem. V Uherskohradišťské nemocnici je 12 případů onemocnění. Dalším ohniskem je svatba, kde hygienici evidují celkem 11 osob s potvrzeným onemocněním, řekla v pondělí Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. V Jihočeském kraji bezpečnostní rada rozhodla, že na Prachaticku od středy zruší povinné roušky ve vnitřních prostorách.

„Neprodleně byla nařízena protiepidemická opatření a probíhá trasování osob v rizikovém kontaktu. Epidemiologickou situaci nadále monitorujeme,“ uvedla Ševčíková.

Mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant v pondělí řekl, že v Uherskohradišťské nemocnici se nakazilo 13 lidí, a to tři pacienti a deset členů personálu. Nákaza se podle něj objevila na rehabilitačním oddělení. Tři nakažení pacienti spolu leželi na pokoji, kvůli symptomům se u nich udělaly testy, které potvrdily nákazu koronavirem. 

Nemocnice poté vyhledávala možné kontakty a testovala, první výsledky byly v neděli. Nemocnice bude testovat minimálně stovku zaměstnanců, polovina z nich je již otestovaná. „Výsledky budeme mít průběžně, nějaké zítra, další pak v následujících dnech,“ uvedl Havrlant. Nakažení pacienti mají podle Havrlanta mírné nebo žádné příznaky, přesunuti byli pro jistotu na infekční oddělení.

V nemocnici nadále platí zpřísněná hygienická opatření, tedy povinnost nosit roušky v budovách i ve venkovním areálu a zákaz návštěv. „Znovu apelujeme na pacienty, aby nosili roušky v celém areálu, soustředili se na důsledné dodržování hygieny rukou. Znovu připomínáme, že pokud mají pacienti potíže, jako je teplota, dušnost, ztráta čichu, kašel, střevní potíže, aby nepřicházeli do nemocnice a kontaktovali svého obvodního lékaře,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek. 

Vedení nemocnice zvažuje, že hospitalizovaní pacienti si budou muset při kontaktu s personálem nasadit roušku. „Není totiž v lidských silách zajistit, aby do nemocnice nepřišel bezpříznakový pacient, který má covid a přijde do kontaktu s jinými pacienty a personálem,“ uvedl Sládek.

Koronavirus se v nemocnici objevil i v polovině července na pooperační jednotce intenzivní péče (JIP), pozitivní byl tehdy jeden pacient a deset zdravotníků. Nemocnice JIP uzavřela, v karanténě byly tři desítky zaměstnanců, zastavila také příjem na interní JIP, kam směřovaly některé kontakty. „Otestováno bylo tehdy přes 200 zaměstnanců. Situace se postupně zklidňovala, na konci července byl provoz obou pracovišť v plné míře obnoven. Po dobu výpadku se o pacienty, kteří potřebovali pooperační intenzivní péči, staraly nemocnice ve Zlíně a Kroměříži,“ uvedl Havrlant.

Ve Zlínském kraji je podle hygieniků k pondělku od začátku pandemie 635 případů onemocnění covid-19, z toho čtyři úmrtí, 466 lidí bylo vyléčeno. „V současné době je evidováno 27 potvrzených případů onemocnění covid-19 na Kroměřížsku, 73 na Uherskohradišťsku, 19 na Vsetínsku a 46 na Zlínsku. Aktuálně je tedy ve Zlínském kraji celkem 165 nemocných,“ uvedla Ševčíková.

Konec povinných roušek na Prachaticku

Nově nebudou muset mít lidé roušky ani na úřadech na území celého kraje. Bezpečnostní rada však doporučuje, aby lidé nadále měli roušky ve zdravotnických zařízeních, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Od konce července museli lidé v kraji nosit roušky v nemocnicích, domovech pro seniory a na úřadech. Na Prachaticku pak tato povinnost platila pro všechny vnitřní prostory kvůli ohnisku koronaviru ve firmě Intica System. „Nyní se situace zlepšila. V současnosti máme v kraji 140 případů koronaviru, což znamená 21,8 pacientů na 100 000 obyvatel. Domníváme se proto, že můžeme povinné nošení roušek zrušit,“ uvedla Kotrbová.

Bezpečnostní rada doporučuje, aby však zdravotnická zařízení v kraji požadovala nošení ochrany úst. „Ale je to jen doporučení a záleží na každém, jak si pravidla nastaví a zda ve svých prostorách bude roušky vyžadovat,“ uvedla Kotrbová.

Hygienici budou v tomto týdnu opětovně testovat klienty a zaměstnance domova pro seniory v Prachaticích, kde byla nakažená jedna žena. Dále plánují i kontrolní odběry v ubytovně, v níž žijí zahraniční pracovníci firmy Intica Systems. Právě v tomto zařízení před čtyřmi týdny hygienici zjistili dvě desítky nakažených.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

Petra Brédová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...