Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uhlobaronovi hrozí exekuce

Česko

Majitel třiceti procent akcií Sokolovské uhelné Jan Kroužecký dluží 685 milionů

PRAHA Vlastníkovi třicetiprocentního podílu Sokolovské uhelné Janu Kroužeckému hrozí exekuce. Důvodem má být pohledávka společnosti Aqua Investments převyšující 36 milionů dolarů (asi 685 milionů korun). Kroužecký svůj dluh uznává, píše v dnešním vydání týdeník Euro.

„Obchodoval jsem s dluhopisy, ale ekonomická krize vše zkomplikovala. Kvůli krizi se zhoršila bonita dluhopisů, které jsem nakupoval na dluh, a já jsem byl vyzván, abych doplnil jejich zajištění,“ uvedl Kroužecký k příčině svých potíží.

Kroužecký požádal představenstvo Sokolovské uhelné, aby mu povolilo dát jeho akcie v hodnotě několika miliard korun do zástavy. Představenstvo však jeho žádost zamítlo. Nedaří se mu prodat ani dluhopisy, se kterými obchodoval. Společníci si brousí zuby na podíly Poslední nadějí Kroužeckého je podle týdeníku Euro vyplacení mimořádné dividendy. To však naráží na jeho spor se zbývajícími akcionáři Sokolovské uhelné Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem. Firma dividendy nevyplácí a Štěpánek s Rokosem získávají peníze ze společnosti formou tantiém. V orgánech i v managementu jsou totiž pouze jimi navržení lidé, Kroužecký nemá v představenstvu ani v dozorčí radě společnosti žádného zástupce.

Štěpánek se podle Eura nechal opakovaně slyšet, že jedinou šancí Kroužeckého je prodat akcie zbývajícím dvěma spolumajitelům. Kroužecký to však odmítá. „Vydírat se jimi ale nenechám. V mém věku již život není o penězích. To ať radši přijde exekutor,“ řekl.

Třicet procent největší firmy Karlovarského kraje tak zřejmě skončí v dražbě. Kromě Štěpánka, Rokose a Kroužeckým prosazovaného Pavla Tykače, vlastníka téměř poloviny akcií společnosti Czech Coal, se však může do dražby přihlásit kdokoliv.

Předkupní právo Štěpánka a Rokose jim může pomoci pouze v případě vyrovnání nejvyšší nabídnuté ceny. Hodnotu 30 procent Sokolovské uhelné Euro odhaduje asi na osm miliard korun.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!