Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uhlobaronovi hrozí exekuce

Česko

Majitel třiceti procent akcií Sokolovské uhelné Jan Kroužecký dluží 685 milionů

PRAHA Vlastníkovi třicetiprocentního podílu Sokolovské uhelné Janu Kroužeckému hrozí exekuce. Důvodem má být pohledávka společnosti Aqua Investments převyšující 36 milionů dolarů (asi 685 milionů korun). Kroužecký svůj dluh uznává, píše v dnešním vydání týdeník Euro.

„Obchodoval jsem s dluhopisy, ale ekonomická krize vše zkomplikovala. Kvůli krizi se zhoršila bonita dluhopisů, které jsem nakupoval na dluh, a já jsem byl vyzván, abych doplnil jejich zajištění,“ uvedl Kroužecký k příčině svých potíží.

Kroužecký požádal představenstvo Sokolovské uhelné, aby mu povolilo dát jeho akcie v hodnotě několika miliard korun do zástavy. Představenstvo však jeho žádost zamítlo. Nedaří se mu prodat ani dluhopisy, se kterými obchodoval. Společníci si brousí zuby na podíly Poslední nadějí Kroužeckého je podle týdeníku Euro vyplacení mimořádné dividendy. To však naráží na jeho spor se zbývajícími akcionáři Sokolovské uhelné Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem. Firma dividendy nevyplácí a Štěpánek s Rokosem získávají peníze ze společnosti formou tantiém. V orgánech i v managementu jsou totiž pouze jimi navržení lidé, Kroužecký nemá v představenstvu ani v dozorčí radě společnosti žádného zástupce.

Štěpánek se podle Eura nechal opakovaně slyšet, že jedinou šancí Kroužeckého je prodat akcie zbývajícím dvěma spolumajitelům. Kroužecký to však odmítá. „Vydírat se jimi ale nenechám. V mém věku již život není o penězích. To ať radši přijde exekutor,“ řekl.

Třicet procent největší firmy Karlovarského kraje tak zřejmě skončí v dražbě. Kromě Štěpánka, Rokose a Kroužeckým prosazovaného Pavla Tykače, vlastníka téměř poloviny akcií společnosti Czech Coal, se však může do dražby přihlásit kdokoliv.

Předkupní právo Štěpánka a Rokose jim může pomoci pouze v případě vyrovnání nejvyšší nabídnuté ceny. Hodnotu 30 procent Sokolovské uhelné Euro odhaduje asi na osm miliard korun.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.