Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ujeli nám lyžaři, bědují vlekaři

Česko

PRAHA Lyžařská sezona uplynulým víkendem na většině českých hor prakticky skončila.

A přestože počasí po celou zimu lyžování docela přálo, domácí vlekaři splakali nad výdělkem.

Čeští milovníci lyžování se totiž naučili cestovat do Alp a tuzemské hory jim vůbec nechybí.

Největší pokles návštěvnosti za uplynulou zimu hlásí především menší střediska na Moravě.

Skiareálu Pustevny v Beskydech se oproti loňsku až o třetinu propadla návštěvnost, a tím úměrně i tržby. Dvacetiprocentní propad zaznamenal jesenický Karlov.

Ovšem o moc lépe si nevedly ani velké areály v Čechách jako krkonošský Špindlerův Mlýn nebo šumavský Špičák. A v jejich případě nejde jen o letošní sezonu. „Celkově jsme v posledních pěti letech zaznamenali pokles návštěvnosti,“ bilancuje Martina Čermáková ze Skiareálu Špindlerův Mlýn. „Markantnější je hlavně pokles počtu jízd jednotlivých klientů. To znamená, že ten samý návštěvník toho nalyžuje během dne méně než v minulosti,“ dodává.

Češi absolvovali v této sezoně podle statistik přibližně 1,5 milionu zimních dovolených. Z toho je jen necelý milion zimních dovolených v tuzemsku a zbytek v zahraničí. Zatímco o tuzemské lyžování zájem klesá, poptávka po zahraničních zimních pobytech utěšeně roste - letos průměrně o 10 procent.

V předchozích dvou letech lidé více šetřili, a proto dávali přednost levnějším tuzemským pobytům. Letos už si rádi připlatili za kvalitnější služby.

A českým provozovatelům se to moc nelíbí. „Neustále nás srovnávají s Alpami, jenomže u nás nikdy podmínky jako v Alpách nebudou kvůli nadmořské výšce,“ říká Renata Žalská, mluvčí společnosti Spartak Rokytnice, která provozuje krkonošské skiareály Horní Domky a Studenov.

Podle odborníků však nejde jen o přírodní podmínky. O návštěvníky hor je v zahraničí lépe postaráno i z hlediska celkového standardu služeb. Nabízejí lepší zázemí pro volnočasové aktivity po skončení lyžování, a to i pro děti.

Více čtěte na straně 18

***

První odhady

letošních tržeb

* Špindlerův Mlýn (Krkonoše)

-8 procent

* Špičák (Šumava) -15 procent

* Karlov (Jeseníky) -20 procent

* Pustevny (Beskydy) -30 procent

Procenta znázorňují meziroční

srovnání

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...