Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Černochová po výbuchu vyloučila sabotáž. Tragická událost, shodují se politici

Česko

  18:08aktualizováno  19:07
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyloučila po výbuchu blíže neurčené munice v Libavé sabotáž. Incident označila za tragickou událost, při níž zemřel jeden člověk. Blízkým mrtvého vojáka kondolovali politici, mezi nimi mimo jiné premiér Petr Fiala za ODS, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nebo šéf ANO Andrej Babiš.

Černochová na místo výbuchu zamířila osobně a zraněné vojáky navštívila ve Vojenské nemocnici Olomouc a ve Fakultní nemocnici Olomouc. Po výbuchu ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá v nemocnicích skončilo sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec.

Podle ministryně nyní žádný ze zraněných vojáků není v bezprostředním ohrožení života. Tragédie se podle ní stala ve chvíli, kdy vojáci munici likvidovali.

Černochová ve Vojenské nemocnici mluvila se dvěma zraněnými vojáky, třetí podle ní v době její návštěvy podstupoval operaci. Podle primáře chirurgie Miroslava Najdekra zranění vojáci utrpěli střepinová poranění. V olomoucké fakultní nemocnici jsou hospitalizováni dva vojáci, které tam přepravil vrtulník. Podle mluvčího nemocnice Adama Fritschera jsou jejich zranění středně těžká. Tři vojáci již byli propuštěni do domácí péče, řekla novinářům ministryně.

Černochová České televizi také řekla, že v tuto chvíli nic nenaznačuje, že výbuch mohl být způsoben úmyslně například sabotáží, o čemž se ihned začalo spekulovat v internetových diskusích a na sociálních sítích. Hlavně proto, že na Libavé proběhl loni výcvik ukrajinských vojáků a má pokračovat i letos.

„Nic nenasvědčuje tomu, že by to nějak souviselo se současnou mezinárodní situací. Jednalo se o tragickou událost, k níž došlo při manipulaci s municí,“ sdělila. „Šlo o standardní cvičení, kdy u delaborační jámy dochází k likvidaci munice.“

Kondolovali Fiala i Babiš

„Myslím na všechny pozůstalé zemřelého vojáka a také na všechny raněné. Přeji jim, aby se co nejdříve uzdravili a vyvázli bez vážných následků,“ uvedla dříve na síti X šéfka resortu obrany.

Podobně se vyjádřil také předseda vlády Fiala. Výbuch před odletem do Bruselu taktéž označil za tragickou událost. Vyjádřil soustrast pozůstalým a popřál rychlé uzdravení všem zraněným.

„Zpráva o úmrtí českého vojáka mne zasáhla, mé myšlenky jsou s jeho rodinou. Upřímnou soustrast. Zraněným kolegům přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ uvedla na síti X Pekarová Adamová.

Výbuch nastal krátce po 11:00 v prostoru trhací jámy Čermná ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Munice vybuchla při plánovaném výcviku pyrotechniků, všichni zasažení byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí.

„Zprávy o úmrtí vojáka Armády ČR ve vojenském prostoru Libavá mě zaskočily. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast pozůstalým. A všem, kdo byli zraněni, přeji rychlé zotavení,“ napsal zase předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý).

Upřímnou soustrast rodině a přátelům zemřelého a přání brzkého uzdravení zraněným vyjádřil také bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), stejně jako expremiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

„Cítím velký smutek. Dnes jsme ztratili jednoho z nás. Při výbuchu munice dnes na Libavé přišel o život náš voják, kolega a kamarád a několik dalších bylo zraněno,“ napsal na síti X náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Vyjádřil upřímnou soustrast rodině a blízkým zemřelého a popřál brzké uzdravení všem zraněným. „Jednotce přeji, aby se s tou obrovskou ztrátou a bolestí dokázala co nejdříve vyrovnat,“ dodal.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...