3. února 2007 14:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukazoval mi, že jsem jednička

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Snažil jsem se vše odlehčit a premiérovi pomoci, vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek, proč Topolánkovo vulgární gesto ke KSČM vzal na sebe.

LN Co ve vaší nonverbální komunikaci s premiérem Topolánkem znamená zdvižený prostředník?
Já jsem to pochopil, že mi premiér ukazoval, že jsem jednička.

LN Vy neznáte pravý význam onoho gesta? Kdyby totiž premiér mluvil pravdu, znamenalo by to, že ukazuje vlastnímu ministru financí, že je pánské přirození...
To ne, já jsem to jednoznačně pochopil tak, že jsem jednička.

LN Opravdu nešlo spíše o dodatečné vysvětlení, aby premiér nevypadal jako hulvát, který velmi vulgárně uráží parlamentní opozici?
To ne. Já jsem ve své ješitnosti byl opravdu přesvědčen, že premiér tím prstem opravdu ukazuje na mě, že jsem jednička. Je ale docela dobře možné, že chtěl říct, že jednička je někdo jiný v Poslanecké sněmovně.

LN Nenapadlo vás tedy v tu chvíli ukázat Mirku Topolánkovi, že ho také považujete za jedničku, přijmu-li vaše vysvětlení?
To mu nepotřebuji ukazovat. Premiér samozřejmě ví, že si to o něm všichni ministři myslí.

LN Z vašich odpovědí je stále cítit nadsázka. Takže naposledy: opravdu premiér zkrátka zcela nevhodně nepoužil vůči KSČM vulgární gesto, které nejen do sněmovny nepatří?
Odpovědi na vaše otázky jsem myslel asi stejně vážně, jako svůj výrok ve sněmovně. Snad každému muselo být v tu chvíli jasné, že se tu věc snažím trochu odlehčit a premiérovi trochu pomoci. A posouzení té věci? Hodnocení je na vás. Není věcí ministra, aby hodnotil svého premiéra.

pdk, Lidové noviny