Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úklid po Řihákově úředníkovi. Firma milenky bývalého ředitele na kraji končí

Josef Řihák a Zdeněk Štětina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák a Zdeněk Štětina | foto: KÚSK

PRAHA Středočeské hejtmanství maže jednu z výrazných skvrn z doby vlády bývalého ředitele Zdeňka Štětiny. Jde o přinejmenším velmi spornou zakázku na hlídání sídla úřadu společností A-Royal Service. Server Lidovky.cz totiž zjistil, že ve firmě pracuje jeho milenka a Štětina společnosti navíc bezdůvodně navýšil odměny o 72 tisíc měsíčně. Teď se kraj rozhodl vybrat novou ‚hlídací‘ firmu.

"Krajská rada rozhodla přesoutěžit ostrahu úřadu formou otevřeného výběrového řízení, které se uskuteční v nejbližší době,“ vzkázal přes mluvčího nový hejtman kraje Miloš Petera (ČSSD). Hejtmanství se přitom A-Royal service původně chtělo zbavit rychle, nakonec ale couvlo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejdříve jsme plánovali dát výpověď ke 30. červnu, ale to jsme potom zrušili," potvrdila informaci serveru Lidovky.cz radní za KSČM Zuzana Fialová. K důvodům se nikdo z úřadu příliš nechce otevřeně vyjadřovat. "Vždycky je dobré čas od času přesoutěžit firmu, i kdyby k ní nebyly připomínky a zde připomínky byly," uvedla Fialová.

Na podezřelé okolnosti zakázky upozornil server Lidovky.cz zkraje letošního roku. V bezpečnostní agentuře A-Royal jako ředitelka pracuje milenka tehdy mocného úředníka. Štětina firmě loni podepsal navýšení měsíční odměny o 72 tisíc korun a co víc, samotné Jochové loni na účtu od úřadu přistálo 290 tisíc korun, aniž bylo zřejmé, co za peníze udělala.

Úřad nejdříve informaci o navýšení popřel, pak ji potvrdil a nyní se rozhodl raději vysoutěžit zakázku znova. Co pro kraj Jochová dělala, nevysvětlil oficiálně dodnes. Jak ale napsal server Lidovky.cz, úředníci si na ní stěžovali, práci jim prý spíš přidělávala.

Peníze pro A-Royal service tehdejší ředitel navýšil kvůli zajištění hladkého průchodu přes turnikety. Je otázkou, zda mu jeho verzi uvěří policie, o případ se totiž zajímá stejně jako o další kauzy z dob Štětinova panování. Vyšetřuje ho třeba i kvůli Středočeské turistické a informační službě. Jako předseda představenstva společnosti do ní měl nechat posílat miliony korun i po tom, co ukončila činnost.

Narozdíl od A-Royal service se prozatím vyhazovu nemusí po odchodu Štětiny a hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) bát úředník a expolicista Emil Mašanka. Bývalý detektiv smetl vyšetřování podezřelé privatizace kliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování. Přesně v den, kdy se Řihák stal hejtmanem, pak dal výpověď a odešel pracovat na hejtmanství. (ČTĚTE VÍCE)

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

"Pan Emil Mašanka prošel řádným výběrovým řízením a je to zaměstnanec krajského úřadu," vzkázal hejtman. Zapomněl však dodat, že i výběrové řízení bylo zřejmě cinklé. Server Lidovky.cz získal dokumenty, podle nichž Štětina představoval Mašanku jako šéfa Odboru finančního a investic dávno před tím, než kraj tendr na pozici vůbec vypsal.

Řihák i Štětina již ze svých pozic odešli. Štětina v březnu, Řihák na nátlak vlastní strany odstoupil koncem června.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...