19. srpna 2017 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úkol na policejním mistrovství ve střelbě zněl jasně. Zasáhnout párátko, cédéčko a vyhrát

Soutěže v Ostravě se zúčastnilo 116 závodníků z 14 zemí světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěže v Ostravě se zúčastnilo 116 závodníků z 14 zemí světa. | foto: policie.cz

PRAHA Zasáhnout párátko, přesný střed CD nebo číslice 1, 5 a 8 na obrázku kalkulačky na 20 metrů. I takové úkoly provázely účastníky policejního mistrovství České republiky ve střelbě z odstřelovací pušky s mezinárodní účastí. Tři zlaté medaile vybojoval český policista z cizinecké policie

Horký srpen, Libavá na Olomoucku a 19. ročník policejního mistrovství České republiky ve střelbě. Soutěže se zúčastnilo 116 závodníků z 14 zemí světa; Německo, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Švédsko, Rusko, Belgie, Ukrajina, Bělorusko, Estonsko, Srbsko, Izrael a USA. Českou republiku reprezentovali odstřelovači zásahových jednotek, Útvaru rychlého nasazení a cizinecké policie, Hradní stráže ČR, Armády ČR, Vojenské akademie Vyškov a Vojenské policie.

Nejlépe se dařilo policistovi cizinecké policie, který vybojoval tři zlaté medaile, píše server policie.cz. Zvítězil v soutěži jednotlivců i v kategorii dvojic. V soutěži Mezinárodního mistrovství České republiky 2017 porazil odstřelovače z Ukrajiny a Běloruska. Stal se také mistrem České republiky ve střelbě z odstřelovací pušky pro rok 2017. Putovní pohár policejního prezidenta mu tak předal ředitel mistrovství a současně ředitel Útvaru policejního vzdělávání plk. Marek Adam.

Jeden z úkolů - trefit číslice na kalkulačce z 20 metrů.
Soutěže v Ostravě se zúčastnilo 116 závodníků z 14 zemí světa.

Prověřování psychické odolnosti i fyzické připravenosti

Závodníci museli střílet například i vkleče nebo vsedě a vše ztěžoval nejen časový limit, ale také extrémně teplé počasí i déšť.

„K nejobtížnějším disciplínám patří vždy střelba na terč simulující reálnou situaci - například terč s vyobrazením pachatele držícího rukojmí. Minout v soutěži o centimetr znamená pouze ztrátu bodů. Při reálném zákroku to ovšem může mít tragické následky pro nezúčastněné osoby,“ připomněl technický ředitel mistrovství kpt. Marek Blažek. Dodal, že povolání odstřelovače patří proto v ozbrojených složkách k těm nejnáročnějším.

Párátko, CD a kalkulačka

Při výcviku odstřelovačů je kladen velký důraz na spolupráci a komunikaci v týmu, proto se soutěžilo také ve dvoučlenných družstvech. „Zasáhnout párátko, přesný střed CD nebo číslice 1, 5 a 8 na obrázku kalkulačky na pouhých 20 metrů, bylo zdánlivě jednoduché, ale zde se právě zhodnotily kvality odstřelovače, jeho znalost vlastního zbraňového systému, zákonů balistiky a schopnost se maximálně koncentrovat,“ vysvětlil Marek Blažek.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz