Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukončili jsme závody na skateboardech, chlubili se strážníci. Byl to trénink longboardistů

Česko

  15:24
PRAHA - Když obyvatelka Zdib volala strážníky, tvrdila, že jí pod auto vjeli mladíci na skateboardech. Muži zákona ale na místě objevili podle svých slov nelegální závod na prkně zvaném longboard. Údajní závodníci ale argumentují: Byl to jen trénink a na bezpečnost dbáme.

Zdiby u Prahy zažily „nelegální závod“ na longboardech. foto: Luděk Wachtl

Se skateboardem mi vletěli pod auto, volala vystrašeně žena strážníkům z vesnice Zdiby poblíž Prahy. Nebylo to ale přesné. Osm set metrů dlouhý svah poblíž Červených skal směřující klikatou cestou až k Vltavě totiž zlákal milovníky extrémních sportů - přesněji downhill longboardingu.

Na místo přivolaná hlídka přistihla jednoho ze „závodníků“, který se právě vracel na vrchol kopce. „Zastavilo mě policejní auto. Zeptal jsem se tedy strážníka, jestli tu vůbec můžeme jezdit. On mi však oznámil, že jsme se dopustili přestupku,“ popsal jeden z longboardistů Matyáš Baloun.

Strážníci dali skupině 500 korun pokutu a svým úlovkem se pochlubili na Facebooku. „Okrskář na místě zjistil, že závodníci v kombinézách nemají k provozování této ‚sportovní akce‘ povolení,“ napsal šéf tamních strážníků Luděk Wachtl. „Takové závody jsme tady ještě nezažili, ale ono to tu svádí. Byla to symbolická pokuta. Kdyby se to ale opakovalo, tak to můžeme předat správnímu orgánu,“ doplnil pro server Lidovky.cz.

Zdiby u Prahy

Zdiby u Prahy

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Od nového roku totiž mohou strážníci pokutovat nepovolenou sportovní akci na místě až pěti tisíci korunami a pokud případ předají do správního řízení, mohou organizátoři zaplatit až 300 tisíc.

Podle Balouna ale o žádný organizovaný závod nešlo. Jelikož nejsou v Česku žádné trvalé tratě, musí prý longboardisté trénovat „nelegálně“, kde se dá. „Bezpečnost je u nás na prvním místě a v provozu se bránit rozhodně nesnažíme,“ tvrdí Baloun. S autem se prý při sjíždění nepotkal, neboť na krátkou chvíli zastavili provoz.

„Uzavření silnice“

Podobné manévry má už prý komunita za několik let, co longboarding působí v Česku, naučené. Na každém konci „tratě“ stojí jeden člověk v oranžové vestě, a když uvidí přijíždět auto, tak na něj mávne a požádá ho, aby pár minut počkal. Déle totiž dojet do cíle při vysokých rychlostech netrvá.

Podle strážníků šlo i tak o riziko. „Silnice není moc frekventovaná, je to ale nepřehledný úsek,“ argumentuje Wachtl.

Jelikož se při závodech jezdí obrovskou rychlostí a zatáčky se vybírají nahnutím těla, musí být jezdci chráněni. Někteří používají specializovanou kombinézu. Podle Balouna se ale běžně používá i motorkářská kombinéza. „Nemám rád, když si sedřu kůži,“ podotýká.

Matyáš Baloun při sjíždění kopce na longboardu.

Milovníky longboardů od roku 2008 sdružuje asociace Czech Gravity Sports Association (CGSA). Podle Balouna se jízdě na prkně z prudkých kopců jen v tuzemsku věnuje přes tisíc lidí - z toho několik stovek sportovně. Oficiálních závodů je tu do roka ale jenom zhruba pět.

Jelikož se musí trénovat - třeba i jednou za několik týdnů - komunita volí lehce „undergroundové“ metody. Místa neprozrazují, ale u vesnice Zdiby prý nebyli poprvé. Objevují se také na různých dalších místech v okolí Prahy.

A jak může taková jízda na longboardu vypadat:

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat