12. května 2008 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukradli lokomotivu a prodali ji do sběru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse

HRUŠOVANY U BRNA Dva muži ukradli v říjnu v Hrušovanech u Brna lokomotivu soukromého sběratele, nechali ji rozřezat a kovové části prodali do sběrny. Zničením stroje, takzvaného lokotraktoru typu Ls 150 polské výroby, vznikla škoda čtvrt milionu korun. "Policie nyní oba muže obvinila z krádeže a hrozí jim až tři roky vězení," řekl mluvčí policie Brno-venkov.

Lokotraktor byl vyroben v roce 1966 a vážil 24 tun. Používal se především v depech. Podle odborníků již mnoho těchto strojů nejezdí.

Jednačtyřicetiletý milovník železnice získal lokomotivu v polovině devadesátých let. Postupně si ji opravoval. Stroj byl již připravený na návrat na trať. Loni pozval nadšenec přátele do Hrušovan na mikulášskou projížďku. Ke svému velkému překvapení zjistil, že stroj někdo ukradl.

Zloději podle policie nechali lokomotivu koňmi vytáhnout z přístřešku. Najatá firma lokotraktor rozřezala a muži součásti odvezli do jedné z výkupen kovů v Brně. Krádeží dvojice vydělala 92.000 korun, které si rozdělila.

"Ze sběrny putovaly kousky lokomotivy do tavicích pecí, a tak lokomotiva, která jednou dojezdila, nedostala na kolejích druhou šanci, i když byla na cesty připravená," doplnil mluvčí.

Krádež lokomotivy je dalším podivuhodným rekordem českých zlodějů kovů. V minulosti již ukradli na Břeclavsku funkční bagr nebo dokonce montovanou halu. Kov prodali ve sběrně. Mezi Chebem a Starým Hrozňatovem někdo na přelomu roku ukradl na nepoužívané železniční trati čtyřtunový železný most. 

Lidovky.cz
  • 31Diskuse
Najdete na Lidovky.cz