Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Říkalo se mu Španěl. Padlého Čecha při obraně spolubojovníků trefila střepina z ruského minometu

Ruský raketomet u obce Pantělejmonivka v Doněcké oblasti (28. května 2022) foto: AP

Doporučujeme
Druhý křížek u českého jména přibyl v pátek na Ukrajině. Mladý Třebíčan Michal J. zahynul na frontě u Charkova. Ani jeden nebyl podle všeho voják. Oba se ale do vojenského konfliktu zapojili: odjeli z Česka pomáhat Ukrajincům proti ruské agresi a padli. Smrt řidiče Tomáše, který pomáhal za volantem svého auta, vyšla najevo v polovině května – zastřelili ho Rusové.
  17:12

O necelý měsíc později přišla další smutná zpráva – Michala z Třebíče měla podle dostupných informací zabít střepina z minometného granátu, měl na Donbase bránit své spolubojovníky. „Kamarád Michal J. z Třebíče, jinak zvaný ,Španěl’, byl zabit na frontě u Charkova. Od začátku války na Ukrajině se snažil poskytovat lidem humanitární pomoc,“ vyťukal v sobotu na Facebook jeden z jeho přátel. V ten stejný den smrt Čecha oznámil také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Mohu potvrdit, že na Ukrajině zemřel jeden český občan. Odehrálo se to v Doněcké oblasti,“ popsal šéf Černínského paláce.

Jeho ministerstvo nyní vyšetřuje, jak k tragédii došlo. Je mimo jiné ve spojení s ukrajinskými úřady a snaží se kontaktovat rodinu zemřelého. Jeho tělo mělo být podle posledních zpráv převezeno do oblasti města Charkov. O dalších detailech smutné události, které se různě objevují na sociálních sítích, mluvit nechtěl, čeká na výsledky zmíněného vyšetřování.

„Shromaždiště zahraničních žoldnéřů“

Zabití českého dobrovolníka, jenž měl na Donbase pomáhat Ukrajincům několik měsíců, může souviset i se zprávou, kterou o víkendu vydala ruská agentura Tass. Podle ní Rusové zničili „shromaždiště zahraničních žoldnéřů“ u Charkova.

První český legionář padl na Ukrajině, Rusové jej zabili u Charkova. O Donbas probíhají intenzivní pouliční boje

Kolik českých krajanů na Ukrajině bojuje či jinak pomáhá, nelze přesně spočítat. Přehled nemá žádné z ministerstev, protože dobrovolníci můžou volně překračovat hranice. Ministr Lipavský poukázal na to, že spoje na Ukrajinu jezdí a otevřené jsou také hraniční přechody. V provozu je též český zastupitelský úřad v Kyjevě. Před cestami na Ukrajinu jeho úřad varuje, lidé tam cestují na vlastní riziko. Mohou se nicméně registrovat v systému Drozd, aby o nich měl český stát aspoň trochu přehled.

Hrad i Fiala slíbili abolici

Různé odhady se shodují v tom, že jde o stovky dobrovolníků z Česka. Úřady tyto aktivity tolerují: premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března s prezidentem Milošem Zemanem dohodl na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Tedy že je za zapojení do válečného konfliktu po návratu nečeká žádný trest.

Dobrovolníci můžou postupovat dvěma způsoby: buď zkrátka odjedou a spoléhají na zmíněnou abolici, nebo oficiálně napíšou na Hrad či ministerstvo obrany. Povolení prezidenta Zemana začlenit se do ukrajinské armády získala v květnu stovka českých dobrovolníků. Podle informací Hradu z 11. května hlava státu povolila vstup do ukrajinských ozbrojených sil 103 Čechům. Dalším dvěma stovkám žádostí nevyhověla. Odjet tam nemůžou Češi, kteří jsou součástí profesionální armády.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat