Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko na Ukrajině uzavře tři zastupitelské úřady, práci zpět převezme kyjevská ambasáda

Centrum Kyjeva na Ukrajině. (25. února 2022) foto: Reuters

Česká republika v pátek uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšli, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu převzaly poskytování konzulární pomoci českým občanům. Agendu převezmou zpět české zastupitelské úřady v Kyjevě a Lvově.
  11:35

Česko krátce po ruském vpádu na Ukrajinu zřídilo konzulární jednatelství v polské Přemyšli a v Košicích. Do ukrajinského Užhorodu dojížděl malý tým zaměstnanců z Košic. Působili v něm mimo jiné zástupce velvyslance v Kyjevě nebo generální konzul ze Lvova.

Ve středu se ale čeští diplomaté do ukrajinské metropole vrátili a opět tam vztyčili státní vlajku. Mluvčí ministerstva zahradničí Lenka Do však uvedla, že jen v omezené míře.

Ve středu také doplnila, že ve Lvově, ve kterém má Česká republika generální konzulát, by měli opět pracovat v brzké době.

Mnoho zemí včetně Česka své diplomatické mise v Kyjevě uzavřelo v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu, který začal 24. února. Velvyslanec Radek Matula se následně vrátil se svým týmem do ČR. Boje v oblasti kolem ukrajinského hlavního města utichly koncem minulého měsíce po stažení ruské armády. Obnovit provoz svých ambasád v Kyjevě tak plánují i další státy.

Zastupitelské úřady mají v zemi poskytovat konzulární pomoc českým občanům. Kromě toho pomáhaly třeba firmám, které na Ukrajině působí a které se na resort obracejí s žádostmi o konzultaci či pomoc.

Do Česka přišlo dosud z Ukrajiny na 300 tisíc běženců. Ministr vnitra Vít Rakušan ve čtvrtek uvedl, že nepředpokládá, že by nastal extrémní scénář migrační vlny z Ukrajiny s milionem uprchlíků v Česku. Nynější počet neroste, někteří naopak odjíždějí, uvedl.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat