23. února 2014 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukrajina musí najít svého Václava Havla, říká Kmoníček

Hynek Kmoníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hynek Kmoníček | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Podle české diplomacie je pro Ukrajinu v současné chvíli důležité najít osobu, která by dokázala zemi spojovat. Podle Hynka Kmoníčka ze zahraničního odboru prezidentovy kanceláře nemusí jít o Julii Tymošenkovou, ani nikoho z Majdanu či z okolí prezidenta Viktora Janukovyče. Ukrajincům chybí někdo, jako byl Václav Havel, dodává.

"Ukrajině chybí ukrajinský Václav Havel, který by dokázal sjednotit ve své ikonické roli všechny ukrajinské proudy a národnosti, které na Ukrajině jsou," řekl ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček ve speciálu ČT24.

ČTĚTE TAKÉ:

S jeho slovy souhlasí i reportérka LN Petra Procházková, podle níž se o to Ukrajina už snaží. Rozdělení země prý nikdo nepřipouští. (reportáže novinářky Lidových novin přímo z Kyjeva najdete ZDE.)

Podle Kmoníčka nemusí jít nutně o včera propuštěnou bývalou premiérku Julii Tymošenkovou, ani nikoho z Majdanu či z okolí prezidenta Janukovyče. Ukrajina podle něj spíše hledá "kompromisní osobu, na kterou v zájmu udržení teritoriální integrity celé Ukrajiny všichni vsadí, může být někdo, koho jsme celou dobu přehlíželi".

Prezident Zeman návštěvu Janukovyče nezrušil

"Dynamicky se vyvíjející situaci na Ukrajině velmi pozorně sledujeme. Za klíčové považujeme její rychlé uklidnění. Vyčkáváme proto ustavení nové vlády, důraz klademe na zachování územní celistvosti země. Pozvání na návštěvu České republiky spojenou se setkáním Východního partnerství, platí pro nejvyššího představitele Ukrajiny," napsal serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Kmoníček také řekl, že je nakročeno k mezinárodnímu uznání kyjevské vlády. Důležité je ovšem udržení teritoriální jednoty země. Právě k tomu je podle něj zapotřebí, aby všechny strany naplnily páteční dohodu. Podle té se budou konat nové prezidentské volby a Ukrajina se vrátí ke znění ústavy z roku 2004.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ale míní, že dohodu nelze úplně naplnit. "Včera na Majdanu leželi v rakvích mrtví a ti, co tam stáli, najednou nedokázali souhlasit s tím, že se nebude mluvit o potrestání viníků a že prezident Janukovyč, kterého viděli jako vrcholně odpovědného, bude pokračovat dále," řekl v ČT.

Zaorálek také tvrdí, že je nutné dělat vše proti rozpadu Ukrajiny. I z toho důvodu by "řešení, která přijímáme," neměla být namířena proti Rusku. Oficiálním partnerem pro českou vládu je podle ministra zahraničí ukrajinský parlament, který má legitimitu. "Nevěřím na rozpad Ukrajiny, jsem přesvědčen, že všechno co děláme, musíme dělat tak, aby k tomu nedošlo," uvedl.

skŠárka Kabátová

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz