20. března 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukrajinci proudí z Polska. Na tamní vízum čekají týden, na české i půl roku

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha Výrazem „czeski film“ Poláci popisují situaci, která je nepřehledná a těžko se v ní hledá smysluplné vodítko. Jako v „českém filmu“ si musejí připadat polské agentury práce, které dodávají do Česka levné a spolehlivé pracanty z východu – Ukrajince. Zatímco se hospodářská a průmyslová lobby předhánějí, kolik jich potřebujeme, ve skutečnosti je pro české firmy pololegální „polská ulička“ často jedinou možností, jak rychle přetáhnout zaměstnance.

Na problém poukázal nedávný zásah ve firmě Rohlík.cz, během něhož policisté zadrželi 85 Ukrajinců, které do Česka vyslala polská firma. Dle zjištění LN nejde o ojedinělý exces, byť oficiální statistiky neexistují. „Podle mého odhadu se k nám takto dostávají tisícovky cizinců. Polská cesta totiž pomáhá plnit pozice v českých firmách, na které dlouhodobě nemáme lidi,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Podobně to vidí i Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur. „Kauzy jako Rohlík.cz budou pokračovat a dějí se denně po celé zemi. Jen se o nich neví tolik,“ dodává.

Na fakt, že polská cesta může být stále oblíbenější, upozorňuje i Hospodářská komora ČR. „Firmy trápí akutní nedostatek lidí, a dokud stát nezjednoduší zaměstnávání cizinců, mohou se podobné případy opakovat,“ míní mluvčí komory Miroslav Diro.

Ukrajinci v Česku

Ukrajinci v Česku

Přetahování zaměstnanců z Polska je rizikové. Vyslání v rámci EU musí totiž probíhat na základě jasně daného vztahu mezi firmou a úkolem v cizí zemi, který zaměstnanec vykonává. Jenže mnoho Ukrajinců k nám míří s polským kontraktem rovnou, aniž by v Polsku předtím pracovali.

Českým firmám tak hrozí, že Ukrajince s „polskými papíry“ odhalí kontrola cizinecké policie a najatí gastarbeitři skončí s výjezdním příkazem v pase. „Je to sice nelegální, ale vidím problém v české vládě, že to dlouhodobě neřeší. Proto to úplně neodsuzuji,“ upozorňuje Rezlerová.

Dostat do Česka legálně zaměstnance z Ukrajiny je ale čím dál složitější. Oproti Polsku, které pracovní víza vyřídí často během týdne, trvá českým úřadům legislativní kolečko i půl roku. Česku tak kvůli nedostatku dělníků v některých profesích hrozí, že se v mezinárodní konkurenci propadne.

Najdete na Lidovky.cz