Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší skupinová žádost o vízum. Ukrajinské město míří do Česka

Česko

  6:00
PRAHA - Ukrajinu v sobotu čeká zápis do Guinnessovy knihy rekordů s ­výraznou českou stopou. Mezinárodně respektovaná umělkyně Kateřina Šedá v rámci dalšího ze svých projektů inspirovala obyvatele pětadvacetitisícového města Slavutyče, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do Evropské unie. Chce poukázat na problém, který tamní obyvatele trápí.

Kateřina Šedá (2016). foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Dlouho jsem vymýšlela, o jakou uměleckou akci se ve Slavutyči pokusím. Postupně se ukázalo, že jedním z klíčových témat pro jeho obyvatele, ale i celou Ukrajinu, jsou víza. Problém je samozřejmě hlubší a souvisí s tématem překonávání hranic obecně. Vyrovnávání se s tím, že na druhé straně nikdo nečeká. A že místní musí neustále někomu něco dokazovat,“ říká v rozhovoru pro LN Šedá.

Formuláře s žádostmi o vízum budou lidé ze Slavutyče hromadně podávat v sobotu. Jméno Kateřiny Šedé je tím, které vyplní do kolonky „zvoucí osoba“. Všichni budou zváni k návštěvě Brna, kde známá umělkyně žije.

Slavutyč.

Slavutyč leží nedaleko černobylské jaderné elektrárny. Založen byl těsně po její havárii a přestěhovali se do něj lidé, kteří do té doby bydleli v Pripjati. Ta se po katastrofě proměnila v město duchů. Během návštěv Slavutyče si Šedá všimla, že místní žijí jen z minulosti a jsou poněkud letargičtí. Chtěla je proto vybudit k aktivitě.

„Vzhledem k problematice vízového styku jsem od začátku věděla, že je nereálné zprocesovat 25 ­000 žádostí. Guinnessova kniha je ale plná nesmyslů a mně se líbila představa, že tam dostaneme další,“ líčí umělkyně.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat