3. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Největší skupinová žádost o vízum. Ukrajinské město míří do Česka

Kateřina Šedá (2016). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Šedá (2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Ukrajinu v sobotu čeká zápis do Guinnessovy knihy rekordů s ­výraznou českou stopou. Mezinárodně respektovaná umělkyně Kateřina Šedá v rámci dalšího ze svých projektů inspirovala obyvatele pětadvacetitisícového města Slavutyče, aby podali největší skupinovou žádost o vízum do Evropské unie. Chce poukázat na problém, který tamní obyvatele trápí.

„Dlouho jsem vymýšlela, o jakou uměleckou akci se ve Slavutyči pokusím. Postupně se ukázalo, že jedním z klíčových témat pro jeho obyvatele, ale i celou Ukrajinu, jsou víza. Problém je samozřejmě hlubší a souvisí s tématem překonávání hranic obecně. Vyrovnávání se s tím, že na druhé straně nikdo nečeká. A že místní musí neustále někomu něco dokazovat,“ říká v rozhovoru pro LN Šedá.

Formuláře s žádostmi o vízum budou lidé ze Slavutyče hromadně podávat v sobotu. Jméno Kateřiny Šedé je tím, které vyplní do kolonky „zvoucí osoba“. Všichni budou zváni k návštěvě Brna, kde známá umělkyně žije.

Slavutyč.

Slavutyč.

Slavutyč leží nedaleko černobylské jaderné elektrárny. Založen byl těsně po její havárii a přestěhovali se do něj lidé, kteří do té doby bydleli v Pripjati. Ta se po katastrofě proměnila v město duchů. Během návštěv Slavutyče si Šedá všimla, že místní žijí jen z minulosti a jsou poněkud letargičtí. Chtěla je proto vybudit k aktivitě.

„Vzhledem k problematice vízového styku jsem od začátku věděla, že je nereálné zprocesovat 25 ­000 žádostí. Guinnessova kniha je ale plná nesmyslů a mně se líbila představa, že tam dostaneme další,“ líčí umělkyně.

totTomáš Tománek

Najdete na Lidovky.cz