Sankce uvedené v bodovém systému jsou totiž podle nich nastaveny příliš přísně. Řidiče pak místo vychovávání spíše šikanují. „Bodový systém by měl umožnit řidičům změnu jejich chování. To nyní nedělá, proto je potřeba ho od základů změnit,“ říká jeden z konstruktérů změny systému, dopravní expert a poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml.
Už na prvních schůzích sněmovny se tak budou projednávat body, které mají bodový systém po čtyřech letech fungování zcela „překopat“. Jak? Oddechnout by si měli především řidiči, kteří se dopustí v krátkém časovém sledu více bodovaných přestupků. Nynější praxe je totiž taková, že za každý takový přečin jsou jim zvlášť přičteny příslušné body. Ve výsledku tak mohou za jednu nehodu nasbírat všech dvanáct bodů a odevzdat řidičský průkaz. To by v budoucnu možné nebylo. Motorista by sice zaplatil tučnou pokutu, ale body by dostal jen za nejzávažnější přestupek, který během své série spáchal.
Další návrh reformátorů bodového systému se týká motoristů, kteří se vracejí na silnice po nucené roční odmlce. Huml a další experti navrhují, aby se šoférům po „odkroucení“ ročního zákazu smazalo bodové konto. „Nyní existuje systém dvojího trestání. Řidiči si odbudou roční trest, ale body, které dostali, jim zůstávají,“ míní Huml.
Ten navrhuje také odmazávání bodů po letech. „Chtěl bych, aby se nehledělo dále než pět let dozadu. Body nasbírané před pěti a více lety by se měly mazat,“ tvrdí.
A to stále není všechno: už komise expertů, kterou sestavil někdejší ministr dopravy Aleš Řebíček, se usnesla na tom, že musí proběhnout také revize bodových ohodnocení. Jednoduše řečeno - mají zmizet body za drobné přestupky, a naopak za některé nyní nebodované přečiny mají řidiči body dostávat.
Nově by se tak kupříkladu nedávaly body za nerozsvícená světla či jízdu ve vyhrazeném pruhu. Za tyto prohřešky by řidiči dostali pouze pokutu. Nový bodový systém by byl také milosrdnější k těm důchodcům, kteří řídí auto bez posudku o své zdravotní způsobilosti. V současnosti jim za to policie přiděluje pět bodů, po revizi žádný. Totéž by mělo platit i pro řidiče kamionů jedoucí bez profesního osvědčení.
Dvěma trestnými body by naopak mělo být postihováno například opomenutí použití směrovek, lidově „nedání blinkru“.
***
Motorista by sice zaplatil tučnou pokutu, ale body by dostal jen za nejzávažnější přestupek