Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ulice zaplní tisíce studentů

Česko

Protest proti maturitám – Politici chtějí na demonstraci sbírat předvolební body

Tisíce středoškoláků dnes projdou centrem Prahy.

Pochodem protestují proti státním maturitám. Podpoří je i někteří politici.

PRAHA Pojďme do ulic hájit naše práva a ukázat, že nejsme děti! Tak se ještě včera odpoledne svolávali středoškoláci na sociální síti Facebook před dnešním protestním pochodem Prahou. Mobilizace středoškoláků a odpůrců státních maturit včera vrcholila. Ke skupině, ve které mají účastníci protestního pochodu potvrdit svou účast, se přihlásilo více než tři a půl tisíce lidí.

Organizátoři si ale myslí, že by jich do Prahy mohlo přijet ještě o něco víc. Odhadují až pět tisíc studentů. „Ukážeme politikům, že studenti skutečně existují, že to není jen nějaké číslo na Facebooku či pod peticí,“ řekl jeden z organizátorů protestu Filip Vích. Podle jeho slov se konečně ukáže, že studentský odpor je skutečný a že se jim současná podoba maturit nelíbí.

Protestní pochod odstartuje dnes ve dvanáct hodin na Palackého náměstí a skončit by měl v 16 hodin na Václavském náměstí. Oproti původním plánům se však trochu změnila jeho trasa. Nově se půjde i přes Národní třídu. „Trasa se změnila z technických důvodů. Nechceme, aby došlo k případným komplikacím či předčasnému ukončení pochodu,“ reagoval další z organizátorů pochodu Adam Cyprich.

Studenti by se měli zastavit i na Újezdě, tedy v blízkosti ministerstva školství. Tady se mají ve 13 hodin setkat zástupci protestujících středoškoláků s ministryní Miroslavou Kopicovou.

Ta však nebude jedinou političkou, která se se studenty setká. Na Palackého náměstí, před začátkem pochodu, mají vystoupit i další. Mimo jiné například exzelená poslankyně Olga Zubová, nyní členka Demokratické strany zelených, která studenty v jejich snaze o odklad maturit podporuje.

Na protestu by se také mohli objevit někteří členové ČSSD či ODS, například šéf sněmovního školského výboru Walter Bartoš. Právě on předkládá do Poslanecké sněmovny návrh zákona, který by start státních maturit opět odložil o dva roky. A právě ODS a ČSSD se nyní o odklad maturit zasazují ze všech stran nejvíce. Otázkou je, zda tím pouze nechtějí získat na svou stranu studenty před podzimními parlamentními volbami.

Samotní studenti totiž přiznávají, že jim je jedno, kdo odklad maturit zařídí. A za odklad jsou ochotni nabídnout i svůj volební hlas. Jedna z odpůrkyň maturit například na Facebooku zveřejnila, kolik politiků z jaké strany ve středu hlasovalo pro návrh poslance Ivana Ohlídala (ČSSD) odložit státní maturity. „O osudu státních maturit se bude rozhodovat až po podzimních volbách. Tak holt kdo z nás už má volební právo, musí jít volit,“ napsala pod seznam politiků.

***

Ukážeme politikům, že studenti skutečně existují a že to není jen nějaké číslo na Facebooku či pod peticí

ODS a ČSSD se o odklad zasazují nejvíce. Otázkou je, zda pouze nechtějí získat hlasy studentů ve volbách.

Dnešní pochod Prahou proti státním maturitám

Start – 12 hodin na Palackého náměstí Konec – 16 hodin na Václavském náměstí Trasa – Palackého náměstí – Rašínovo nábřeží – Jiráskův most – Janáčkovo nábřeží – Vítězná – Šeříková – Říční – Kampa – zastávka – Říční – Šeříková – Vítězná – most Legií – Národní – 28. října – Můstek – Václavské náměstí. Pochod se zastaví i před ministerstvem školství v Karmelitské ulici, kde se mají zástupci studentů ve 13 hodin setkat s ministryní Miroslavou Kopicovou.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!