Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. července 2015 6:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ulité stamiliony? Návladní Jirát rozzuřil Ratha. Zvažuji žalobu, varuje

Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsudek je podle Ratha uměle vyrobený a zmanipulovaný. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Davida Ratha namíchla slova žalobce Petra Jiráta, jenž pro expolitika u soudu vymohl osm a půl roku za korupci. Jirát v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že expolitik má někde ulité stovky milionů korun a do vězení nikdy nenastoupí. Rath teď zvažuje žalobu a nabídku státnímu zástupci: Pokud nastoupí do vězení, přijme Jirát osobní odpovědnost a odstoupí.

Žalobce poskytl serveru Lidovky.cz a LN obsáhlý rozhovor, v němž hovořil o novém šetření kolem bývalého politika. Mimo jiné uvedl, že Rath má podle něj kdesi schovány stovky milionů korun a z případného vězení by se tak vrátil do bohatství. „Zvažuji žalobu na ochranu osobnosti,“ rozzlobil se Rath v reakci pro Lidovky.cz a připustil, že už kvůli tomu naplánoval schůzku s advokáty.

Prozatím nepravomocně odsouzeného expolitika Jirát nadzdvihl i pochybnostmi o jeho případném nástupu do vězení. Podle státního zástupce počká až na pravomocný rozsudek a pokud ho pošle za mříže, zmizí. „Myslíte si, že k osobnosti doktora Ratha patří dobrovolný nástup do vězení? Já o tom vůbec nejsem přesvědčen,“ rýpl si žalobce v rozhovoru.

A ostře reaguje i Rath. „K názoru, že uteču, zvažuji nabídku pro pana Jiráta, že až případně dobrovolně nastoupím a vše absolvuji, zda pak přijme za své pomluvy osobní odpovědnost. Třeba ukončí svoji kariéru, kterou začal jako bolševický prokurátor. Nebo se k tomu postaví jako chlap, co jiného pomlouval,“ přeje si expolitik.

Jirát minulý pátek rámcově promluvil i o stopování stamilionů, které podle něj Rath schovává. V protokolu k otevření Rathových bankovních schránek zmiňuje dokonce gigantickou sumu 675 milionů. Jak k ní přišel, ale nerozvedl. Prozradil jen, že se tak stalo na základě „určitého“ dokumentu.

Žalobce Petr Jirát.

Žalobce Petr Jirát.

Rath ale kritizuje i tuto žalobcovu dedukci, informace v povolení označil za výsměch. „Mluví v něm o necelé miliardě na úplatcích a zmiňují jednu zakázku v mladoboleslavské nemocnici, která celá nedosahovala té výše. Tady se vymýšlí pohádka a na jejím podkladě probíhají prohlídky, sledování a podobně metody policejní zvůle, obrana žádná,“ stěžuje si nepravomocně odsouzený expolitik.

Minulý týden Ratha poslal soud na 8,5 let za mříže a nechal mu propadnout přibližně 22 milionů korun. Rath to komentoval slovy, že kdyby nebyl zrušen, dostal by trest smrti. Podle Jiráta jde naopak o adekvátní trest a vítězství obžaloby.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?