Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Úlomky shoří v atmosféře za několik dní

Česko

PRAHA Šroubovák, rukavice a malá kamera, které vypadly astronautům z ruky při pobytu v kosmu, ale i zbytky nosných raket nebo úlomky laku z nátěru některé z družic. To vše zahrnují odborníci do termínu kosmické smetí.

Včera do této „sbírky“ přibyly kousky z nefunkční špionážní družice amerického původu. Záměrně ji zlikvidovala střela vypuštěná z americké vojenské lodi.

Kosmické smetí představuje pro posádky i satelity operující v prostoru určité riziko. Podle odhadů NASA se v okolí Země pohybovalo v roce 2005 přibližně devět tisíc zbytků raket o velikosti tenisového míče až medicinbalu. Do konce loňského roku přibyla další tisícovka. „Při čelním nárazu se rychlost úlomku blíží hodnotě deseti kilometrů za sekundu. Pak i částice o velikosti jednoho centimetru může vážně poškodit družici nebo loď s posádkou,“ říká docent Luboš Perek z Astronomického ústavu AV ČR, významný český odborník na kosmický odpad.

Podle záznamů Evropské kosmické agentury je doloženo několik případů, kdy „smetí“ uškodilo. Například v červenci 1996 francouzská vojenská družice pro elektronický průzkum náhle ztratila stabilitu. Pravděpodobně se srazila s oficiálně registrovaným stupněm nosné rakety Ariane. Náraz poškodil stabilizátor, družice vyvázla bez úhony. Od roku 2001 musela posádka na Mezinárodní kosmické stanici už 80krát vyměňovat okna poškozená nárazy mikroskopických částic.

USA respektovaly doporučení „Životnost úlomků a kusů raket se počítá na dny až miliony let. Záleží na tom, v jaké výšce a jakou rychlostí se částice v kosmu pohybují,“ vysvětluje docent Perek. Čím blíže k zemskému povrchu, tím hustší je atmosféra a tím více se částice zbrzďují. Nakonec shoří nebo, pokud jsou příliš velké, dopadnou na Zemi. Toto pravidlo však platí jen pro nízké oběžné dráhy do několika set kilometrů, kde ještě „zbývá“ trochu atmosféry. Ovšem když částice krouží 1000 kilometrů nad zemským povrchem, vydrží v kosmu až dva tisíce let.

Americká špionážní družice sestřelená včerejšího dne se pohybovala ve výšce 247 km. Docent Perek odhaduje, že její trosky klesnou do husté atmosféry během dvou tří dnů. Odstřelení špionážního satelitu podle jeho slov nepřispělo ke zvýšení bezpečnosti posádek a družic v kosmu. Zároveň ale Perek oceňuje, že Američané respektovali jedno z doporučení OSN, podle něhož by „smetí“ nemělo poletovat v kosmu déle než 25 let.

Autor: