Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ultrajemný prach dusí Ostravany. Pomohly by dieselové filtry

Česko

  7:00
OSTRAVA - Ostravanům by v boji se znečištěním ovzduší ultrajemným prachem mohly pomoci nízkoemisní zóny, dieselové filtry a­snížení průmyslových emisí. Tato opatření městu doporučil expert Dánské ekologické rady Kaare Press-Kristensen, který spolu s­českými environmentálními organizacemi v Ostravě provedl krátkodobá měření.

Smog je rizikový pro kardiaky i malé děti. foto: Lidové noviny

Jejich výsledky mají LN exkluzivně k dispozici. Výsledky ukázaly, že hlavními zdroji znečištění v tuto roční dobu jsou automobilová doprava a průmysl.

Nejvyšší míru znečištění experti zaznamenali v blízkosti frekventovaných silnic a v okolí průmyslového závodu koksovny Svobody v Ostravě-Přívoze. „Překvapením pro mě hlavně bylo, jak vysoké hodnoty jsme naměřili v okolí koksovny, přestože jsme byli vzdálení stovky metrů od zdroje, kterým budou pravděpodobně koksárenské baterie,“ okomentoval zjištění Press-Kristensen.

Za bezvětří dvě stě metrů od koksovny experti naměřili ve vzduchu 46­750 ultrajemných prachových částic na centimetr krychlový. Když jejich počet například v­Dánsku dosáhne 20­000, jedná se již o krizový stav. Za čistý vzduch lze považovat, pokud množství částic nepřesáhne 2000 na cm krychlový.

Znečištění ovzduší ultrajemnými prachovými částicemi v Ostravě na konci dubna 2015.

V blízkosti haldy Ema, kterou tvoří miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů, ale tak vysoké znečištění ultrajemným prachem zaznamenáno nebylo. „Je dobrou zprávou, že jsou v Ostravě místa, která jsou i málo znečištěná,“ řekla Markéta Ubíková, ředitelka organizace Čisté nebe, která se na měření podílela.

Vdechování ultrajemného prachu může mít pro Ostravany samozřejmě negativní dopad na zdraví. „Částice pronikají hluboko do plic a podílejí se na vzniku vážných onemocnění srdce a cév, jako infarkt či mozková mrtvice,“ varuje Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Světová zdravotnická organizace WHO již v roce 2013 doporučila zpřísnit evropskou politiku ochrany ovzduší, včetně limitů pro jemný prach. Ostrava však neplní ani ty stávající, natož hodnotu, kterou WHO doporučuje pro ochranu lidského zdraví. Nově chce WHO zavést měření počtu ultrajemných prachových částic a stanovit limity i­pro ně.

Znečištění ovzduší vede i k úzkostem, mrtvici i infarktu

Prachové částice vznikají během nedokonalého spalování, například ve spalovacích dieselových motorech automobilů. „Pro město by bylo užitečné vymezit nízkoemisní zóny, jež omezují vjezd vozidel s nejvyššími emisemi. Pomohly by i dieselové prachové filtry v osobních a nákladních autech a autobusech,“ navrhuje možná opatření Press-Kristensen.

Tuzemské ekologické organizace plánují v měření pokračovat. „Budeme usilovat, aby v Ostravě proběhla ještě podrobnější měření a byla zavedena opatření, která by situaci zlepšila,“ popisuje plánované kroky Ubíková.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!