130 let

Umělá kůže přímo z linky

Česko

Tkáňové inženýrství existuje už řadu let a v mnoha biotechnologických laboratořích se pěstuje umělá kůže. Metody její produkce jsou ovšem poměrně nákladné a některé jednotlivé kroky se musejí provádět manuálně, což snižuje efektivitu. Odborníci z Fraunhoferova institutu se nyní snaží celý proces zautomatizovat. Na počátku jejich postupu stojí biopsie, tedy odebrání kousku lidské tkáně, které se neobejde bez lékaře.

Vysterilizovaný vzorek pak ovšem od člověka převezme mechanická svorka na dlouhém rameni, která jej přenese do automatického zařízení. Tam je vzorek rozdělen na menší části, z nichž jsou izolovány jednotlivé typy buněk. Kožní buňky jsou smíchány s příslušnými stimulanty růstu a s bílkovinou kolagenem, která se nachází v lidské kůži.

Třírozměrnou strukturu umělé kůže zajistí speciální gelová matrice, na které kožní buňky rostou. Posledním krokem je příprava umělé kůže k transportu nebo její zamrazení a dlouhodobé uchovávání. Vědci ji nyní chtějí vyzkoušet také k přípravě tkáně tenkého střeva pro testování resorpce různých látek.

Další aktuality z přírody i vědeckých laboratoří dnes v 18 hodin v pořadu Natura na www.rozhlas.cz/leonardo.

Autor: