Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Umělci povstali za ochranu divočiny, bitvu i proti Zemanovi nejspíš vyhrají

Česko

  6:00
PRAHA - „Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ zpívala Marta Kubišová v letech 1968 i 1989. Její píseň se stala symbolem odporu k sovětské okupaci i naděje po sametovém obrození. České krajině by nyní mohla zazpívat znovu, i­když ji už nedrancují komunisté. Legendární zpěvačka se totiž připojila k dalším umělcům, kteří se šikují za záchranu posledních výsep divoké přírody.

Návrh zákona mění zóny parku a umožňuje zásahy proti kůrovci i v nejpřísněji chráněné oblasti. foto: FOTO: MAFRA - Dan Materna

Pokud chtějí uspět, mají nejvyšší čas. Sněmovna by už zítra měla rozhodnout, jestli zachová člověkem neporušené zbytky národních parků, jak to požadují ekologové, ochránci přírody a vědci, nebo zda projde senátní návrh, který podle kritiků vzácná území ohrozí.

Senátní úpravy pro národní parky ohrozí přírodu, tvrdí vědci

„Když vědomě zničíme svoje kořeny, nemáme šanci vyrůst,“ vyzývá v krátkém emotivním videu herečka Ivana Jirešová. „Národní parky jsou jednou z možných ochran přírody. Když si zabereme půdu, ztratíme půdu pod nohama už docela,“ přidává se její kolegyně Tereza Kostková.

Podobně hovoří i herec Pavel Nový. „Náš báječný Senát navrhl některé změny v zákonu o národních parcích a přidal tam několik věcí, které ten zákon naprosto znehodnocují. Dělají z­něj blbost, která nemá obdoby. Prosím vás, dejte vědět svým poslancům, aby byli tak laskaví a obhájili svůj původní návrh,“ apeluje na občany.

Výzvu podporují i další. Zpěváci Dan Bárta a Matěj Ruppert, moderátorka Lucie Křížková, herečka Linda Rybová, hudebník Jan Maxián nebo herečka Simona Vrbická s manželem Václavem Koptou. K osobnostem známým z pódií a obrazovek se přidávají občané, jimž není osud české divočiny lhostejný. Před rozhodujícím hlasováním budou za zachování neporušené přírody demonstrovat u­vchodu do sněmovny. Podle facebookové stránky této akce přijde několik stovek lidí.

Bude zajímavé sledovat, jestli se s nimi do hovoru pustí prezident Miloš Zeman, který řekl, že mezi poslance přijede. Hlava státu však místo kompromisního poslaneckého návrhu, za nějž se umělci bijí, ve svém projevu podpoří senátní verzi. Ta jediná podle něj nebrání obcím ležícím na území parků v rozvoji.

Ke změně názoru Zemana nepřiměl ani nedávný rozhovor s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...