Středa 11. prosince 2024, svátek má Dana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Umělecké fakulty a školy

Česko

KOMENTÁŘ

V oboru uměleckých škol hodnotíme 12 fakult vysokých veřejných škol, AVU, VŠUP v Praze a jednu soukromou vysokou školu. Obor není dále členěn na žádné podskupiny, takže váhy k jednotlivým indexům byly vypočítány v rámci celé skupiny.

Fakulty se mezi sebou nejvíce liší indexem č. 2, tedy indexem „výběrovosti fakulty“. Čím menší tento index je, tím menší je pravděpodobnost uchazeče, že se na vybranou školu dostane. Na tento index se dá dívat i z pohledu fakult. Škola si může díky nastavení náročnějších přijímacích zkoušek více budoucí studenty vybírat.

Zatímco u veřejných vysokých škol nepřekročí hodnota tohoto indexu 51 %, u jediné soukromé vysoké školy, Filmové akademie M. Ondříčka v Písku, je tento index 100 %. Nejvíce zájemců o studium v poměru k možným počtům přijatých zaznamenala divadelní fakulta AVU v Praze, kam přes přijímací řízení projde pouhých 13 % uchazečů o studium.

Mírná diferenciace mezi školami je rovněž u dvou dalších indexů – u indexu zájmu o fakultu a u konkurenceschopnosti. Zatímco ani u jedné veřejné vysoké školy nepřišli všichni přihlášení k přijímacímu řízení, u soukromé školy se dostavili všichni uchazeči. Pokud srovnáváme školy podle konkurenceschopnosti, pak se jak na veřejnou, tak i soukromou vysokou školu, každý devátý úspěšný uchazeč ke studiu zapíše.

Pokud jde o porovnání škol podle celkové úspěšnosti absolventů při vstupu na pracovní trh, pak nejlépe dopadla hudební fakulta AMU v Praze, jejíž absolventi v roce 2006 dosáhli 100% úspěšnosti. Naopak nejhůře z tohoto porovnání vychází fakulta výtvarných umění VUT v Brně, kde je při hledání zaměstnání úspěšných devět z deseti absolventů.

Žebříček podle studentů: Celkem bylo získáno 8445 dotazníků (u každého tazatele ověřeno 15 % dotazníků). Místo realizace: na všech fakultách veřejných vysokých škol (nejsou zahrnuty nové fakulty, které vznikly v letošním roce). Sběr dat: duben–květen 2008, dosběr chybějících kvót: září–říjen 2008. Bohužel u tří fakult bylo získáno méně než 30 dotazníků, takže nebyly zahrnuty do vyhodnocení. Obecně je v tomto oboru nižší počet studentských dotazníků, z toho důvodu je třeba výsledky chápat spíše jako orientační.

Rozdíly mezi uměleckými fakultami nejsou nijak markantní, nicméně je patrné, že studenti jsou většinou rádi, že na těchto školách studují a váží si svých pedagogů i způsobu, jak je rozvíjena jejich budoucí profese.

Shrnutí Z přehledu vyplývá, že umělecké školy zaznamenávají vysoký nápor uchazečů o studium vzhledem k možnému počtu přijímaných studentů. V celkovém přehledu se nejlépe zařadila Akademie výtvarných umění AVU v Praze. Z přehledu je poměrně dobře patrné odlišení jediné soukromé umělecké školy. Zatímco veřejné školy se vtěsnaly do tří nejlepších skupin, soukromá škola se zařadila až do páté skupiny z deseti možných. Tuto diferenciaci je možné velice dobře vysvětlit pomocí velké váhy indexu č. 2, zatímco veřejné vysoké školy mohou studium poskytnout velice malému podílu uchazečů (některé pouze osmině zájemců), soukromá škola umožní studovat každému, kdo se dostaví na přijímací zkoušky.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!