Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Umění doby radikální změny

Česko

Počátky vztahů mezi mou rodinou a Moravou se datují do 13. století a až do roku 1938 byla Morava ekonomickým, kulturním a rodinným centrem rodiny Lichtenštejnů. Také Praha a Čechy měly pro mou rodinu po celá tato staletí velkou důležitost.

Výstava v Liechtenstein Museu ve Vídni v loňském roce byla věnována četným kulturním souvislostem mezi knížecí rodinou a kulturním rozmachem v Čechách na počátku 17. století. Díky nynější výstavě v Praze máme poprvé možnost soustředit se na úzké vztahy mezi Moravou a knížecí rodinou v 1. polovině 19. století.

Bylo to období radikálních, téměř revolučních změn v zemědělství a průmyslu, které měly svůj původ zejména v Anglii, odkud se šířila i záliba v budování rozsáhlých krajinných zahrad. Architektura dostala s neoklasicismem nový směr a zejména malířství a sochařství procházely inovativním vývojem. Velké množství uměleckých děl tohoto období se nyní nachází v knížecích sbírkách ve Vaduzu.

Významná díla, která musela moje rodina zanechat na moravských zámcích, jsou dnes uchovávána v českých archivech a muzeích. Jsem obzvláště potěšen, že široká veřejnost může nyní poprvé ocenit tato díla soustředěná na výstavě ve Valdštejnské jízdárně v Praze, výstavním prostoru v budově Senátu Parlamentu ČR.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!