Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zemřel brněnský herec Mojmír Heger. Objevil se v Četnických humoreskách i Dobrodružství kriminalistiky

Herec Mojmír Heger foto: ČTK

Ve věku 93 let zemřel Mojmír Heger, který se proslavil zejména jako dlouholetý herec brněnského Divadla bratří Mrštíků. Objevil se také v několika filmech, další daboval, pracoval i v rozhlase. Jeho manželkou byla herečka Olga Hegerová.
  16:44

O pondělním úmrtí Mojmíra Hegera informovalo Městské divadlo Brno, na nějž se Divadlo bratří Mrštíků po revoluci přejmenovalo.

Heger studoval na gymnáziu v Litovli na Olomoucku, odkud zamířil na pražskou konzervatoř a později na DAMU. V hlavním městě se seznámil se svou pozdější manželkou Olgou a začal se objevovat v českých filmech po boku Ladislava Peška, Karla Högera, Vladimíra Šmerala, Vítězslava Vejražky nebo Vlasty Fialové.

Divadelní kariéru zahájil v Plzni, odkud se přesunul do brněnského Divadla Julia Fučíka na Výstavišti, které se v roce 1965 sloučilo s Divadlem bratří Mrštíků. Zde pravidelně vystupoval déle než čtvrtstoletí a ještě v roce 2002 se objevil v roli jednoho z pacientů v Přeletu nad kukaččím hnízdem.

„Viktor Kudělka ve své osobní vzpomínce popsal, že hlubinou jeho herecké bezpečnosti byla česká klasika: Zajíček z Lucerny, Honza z Princezny Pampelišky, Martin Kabát v Hrátkách s čertem či Bláha v Našich furiantech. Zejména v těchto postavách, které mívaly český patos i českou střízlivost, došlo k uplatnění jeho životadárného herectví. Druhou linií jeho repertoáru pak byly postavy komediální a komické,“ stojí ve vzpomínce na webu Městského divadla Brno.

Vedle toho Heger jakožto umělecký vedoucí objížděl v 70. a 80. letech se zájezdovým souborem Divadla bratří Mrštíků celou českou polovinu tehdejší republiky. Pracoval také v rozhlase a dabingu, v roce 2000 získal významné uznání a ocenění za dlouholetou činnost v oblasti záznamů uměleckých výkonů v podobě Ceny Senior prix od Nadace Život umělce a Intergramu.

V roce 1992 spolu s manželkou zamířil do penze a společně žili v brněnských Řečkovicích. Jejich dcerou je tanečnice a choreografka Ivana Kloubková.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...