6. června 2014 14:07, aktualizováno  15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Unavený a otrávený Bartoš rezignoval na post předsedy Pirátů

Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany | foto: MAFRA

PRAHA Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš rezignoval na svou funkci. ČTK řekl, že ze svých funkcí odešli i další dva místopředsedové, a to Lenka Wagnerová a Michal Havránek.

V pětičlenném republikovém předsednictvu tak zůstanou jen dva lidé. Nového předsedu by si strana mohla vybrat v létě. Bartoš chce zůstat řadovým členem.

Politická odpovědnost za výsledek voleb
Důvody svého odchodu zveřejnil Bartoš na sociální síti Facebook. Odcházející předseda uvedl, že nese politickou odpovědnost za výsledek voleb do Evropského parlamentu. Strana sice získala více hlasů než v podzimních sněmovních volbách, pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu ale nepřekonala. Bartoš už po volbách uvedl, že svou funkci pravděpodobně dá k dispozici. Cílem strany bylo získat dva mandáty europoslanců, což se nepodařilo.

Podle Bartoše jsou ve straně dva různé názorové směry - aktivistický a politický. Cílem by podle něj mělo být oba tyto směry sjednotit. "Naše strana je v tuto chvíli názorově natolik rozdělena, že už si toho začínají všímat i média a naši političtí konkurenti - a to jí může v důsledku uškodit. Strana potřebuje v tuto chvíli sjednotit, začít pracovat a hovořit jasnou a jednou řečí. Nutnost změny začíná u předsedy - a já toto pravidlo respektuji," uvedl Bartoš, který se chce také více věnovat rodině.

Svou rezignaci na Facebooku oznámila i místopředsedkyně Wagnerová. "Kdyby si náhodou někdo myslel, že po Ivanu Bartošovi přebírám kormidlo, tak tedy nikoli. Moje rezignace tu lavinu spustila. Někdy je potřeba pořádně zčeřit vodu, aby se ten usazený kal odplavil. No a kdo jiný by měl jít příkladem než ti na kapitánském můstku," uvedla.

Bartoš vedl piráty s výjimkou zhruba půlroční přestávky od října 2009.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz