Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unie bude chránit internetové piráty

Česko

Svobodnější internet a horší časy pro telekomunikační giganty. Takový bude dopad včerejšího rozhodnutí europarlamentu

ŠTRASBURK Evropský parlament se zastal stahovačů z internetu. Odpojit člověka od světové sítě jen proto, že je v podezření z nelegálního stahování hudby či filmu, už nebude tak snadné. Umožní to tak zvaný telekomunikační balíček, včera schválený parlamentem ve Štrasburku. Vyvrcholil tím dva roky trvající boj mezi zastánci práva na volný přístup k internetu a mezi těmi, kteří dávají přednost ochraně autorských práv uvnitř evropských institucí. Obránci svobodného přístupu k internetu zvítězili. Piráti se budou smět bránit Balíček nařizuje, aby šlo omezit přístup na internet pouze „při zohlednění zásady presumpce neviny a práva na soukromí.“ Tomu navíc musí předcházet „spravedlivé a nestranné řízení“. Pokud někomu hrozí „odstřižení“ od internetu, má mít právo se osobně bránit a obrátit na soud.

Balíček začne platit nejpozději v červnu 2011. Evropská unie totiž nenařizuje jednotlivá opatření členským zemím přímo, ale ty je musejí nejprve zapracovat do svých národních zákonů. Jak bude konkrétně vypadat ustanovení týkající se „stahovačů“ z internetu, není proto zcela jasné. Už dnes lze ale s určitostí říci, co si nemohou členské státy dovolit: uživatele nepůjde odpojit například pouze na základě upozornění zaslaného poskytovatelem internetového připojení e-mailem nebo poštou.

To donedávna umožňoval například zákon ve Francii, kde stačila pouze dvě písemná varování. Když poskytovatel internetu nabyl dojmu, že uživatel dále stahoval nelegálně filmy nebo hudbu, internet mu „odstřihl“. Zákon nakonec změnila francouzská Ústavní rada, v podstatě obdoba našeho Ústavního soudu.

Podobný zákon ale nedávno navrhla vláda ve Velké Británii. V Irsku se zase tamní telekomunikační operátor Eircom dohodl s nahrávacími společnostmi EMI, Sony, Universal a Warner Music, že takto bude postupovat proti svým zákazníkům, i když přímo nemá pro svůj postup oporu v zákoně. Zákazníci Eircomu budou nejprve dvakrát upozorněni, že stahují nelegálně soubory chráněné autorskými právy, a poté budou navždy odpojeni od internetu.

Tisk ve Velké Británii a v Irsku nyní spekuluje o tom, že jak návrh zákona, tak i dohoda Eircomu jsou mrtvé. Zástupci britské vlády ani irského operátora se k tomu zatím nevyjádřili. Evropské regule ovšem umožní určité výjimky: přístup k internetu může bez varování ztratit osoba podezřelá z terorismu, zapojená do mezinárodního organizovaného zločinu nebo ze stahování či vytváření dětské pornografie. Ale i tady bude samozřejmě existovat možnost odvolat se následně proti takovému rozhodnutí k soudu.

Firmám bude hrozit rozdělení Balíček obsahuje i další ustanovení, které přinesou největší změny na evropském telekomunikačním trhu za poslední desetiletí. Národní regulační úřady například dostanou možnost rozdělit velké telekomunikační firmy, které brání konkurenci a tím drží vysoké ceny za telefonování a přístup k internetu. Po rozdělení firmy by existovala samostatná společnost, která by provozovala sítě, a další, která by poskytovala služby, například hovory či připojení k internetu. Podle agentury Bloomberg by se to mohlo týkat španělské firmy Telefónica (v Čechách má značku O2), Telecomu Italia a nizozemské společnosti Royal KPN.

Národní regulátoři budou moci nařídit minimální standardy kvality internetového připojení. Vznikne také společný evropský telekomunikační regulační úřad, který bude vystupovat pod zkratkou BEREC. „Zřízení nového evropského regulačního úřadu pro telekomunikace jasně ukazuje, že když mluvíme o tom, že pro evropské telekomunikační operátory a spotřebitele by neměly existovat národního hranice, myslíme to vážně. Opravdový jednotný trh je nyní na dosah,“ komentovala změnu evropská komisařka pro informační společnost Viviane Redingová. Podle ní z toho budou těžit hlavně spotřebitelé.

***

Telekomunikační balíček EU

Co obsahuje:

lidi podezřelé ze stahování nelegálního obsahu nepůjde odpojit od internetu bez toho, aby se mohli bránit

číslo mobilního telefonu či pevné linky bude muset operátor převést k jiné firmě za jeden den

národní regulátoři budou moci rozdělit velké telekomunikační firmy na menší části vznikne evropský regulační úřad BEREC

Další kroky:

18. prosince 2009 – text celého balíčku vyjde v úředním věstníku jaro 2010 – zřízení regulačního úřadu BEREC nejpozději v červnu 2011 – balíček začne platit „Reforma telekomunikací EU přinese silnější hospodářskou soutěž na evropských telekomunikačních trzích, lepší a levnější internetové služby a služby pevných a mobilních sítí a rychlejší internetové připojení pro všechny evropany,“ prohlásila po schválení balíčku Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...