130 let

Unie se summitem připomene Afričanům

Česko

Čínský „útok“ na africký kontinent a problém „kdo podá ruku Mugabemu" zatemňují euroafrický summit.

BRUSEL Deset milionů eur a tři dny. Tak dlouho má trvat a tolik má stát schůzka evropských a afrických lídrů začínající dnes večer v Lisabonu. Členské státy unie jí označují za „historickou“ a shodně s Afričany si od ní slibují posvěcení partnerství - ti první nového, ti druzí rovného. Tento rozdíl leccos napovídá.

Kontext exoticky znějící události - první po sedmi letech - je tento: Portugalci coby bývalá koloniální mocnost považují Afriku za prioritní území a chtěli, aby summit s Afrikou ozdobil jejich předsednictví unie. Stále více evropských politiků se dává do služeb boje proti chudobě či oteplování planety a pro to Afriku potřebují. Evropané lapou po dechu kvůli miliardám, které v Africe rozhazují Číňané, a jak rychle Afričané zapomínají, že největším mecenášem jsou stále evropské vlády. Další důvod, proč s Afričany mluvit.

Schůzka, která má přinést nejvyšší politické razítko pro dlouholeté obchodní kontrakty nebo například souhlas s najímáním afrických mozků na práci do Evropy, obsahuje pár nášlapných min. Evropské vlády štěpí účast zimbabwského diktátora Roberta Mugabeho.

Britský premiér kvůli tomu zůstane doma a posílá baronku Amosovou, exministryni pro Afriku.

Přestože drtivá většina evropských lídrů jede, Portugalci mají strach, že „věc Mugabe“ totálně opanuje summit. Mají proto pečlivé aranžmá schůzky: začne recepcí za zavřenými dveřmi, kde se státníci pozdraví - aby si druhý den už za přítomnosti kamer nemuseli potřást rukou s Mugabem, pokud by jim za to doma hrozila kritika.

Složité manévry provázelo i rozdělení témat mezi politiky. Lidská práva má na starosti německá kancléřka Angela Merkelová a za Afričany prezident JAR Thabo Mbeki. Státům unie se sice podařilo nepřidělit zmíněné téma Mugabemu či strůjci dárfúrské genocidy, súdánskému lídrovi Al Bašírovi, ani Mbeki ale není žádný Mirek Dušín.

„Jenže Afrika se změnila. Je nejen stabilnější, ale také sebevědomější. Lze čekat, že když se Merkelová pustí do kritiky Zimbabwe, Mbeki promluví o diskriminaci Afričanů v Evropě,“ míní jihoafrická politoložka Elizabeth Sidiropulos. Z tohoto důvodu se očekává ostrá debata také o obchodních dohodách, které nyní unie uzavírá s africkými státy. Část Afričanů se proti nim staví a nejvíc prezident Senegalu Abdoulay Wade. Právě on má ale promluvit o obchodu.

„Uvidím na místě, do čeho vstoupím. Jedu se tam hlavně seznámit s těmi africkými politiky, které neznám, a případně s někým promluvím mezi čtyřma očima,“ řekl LN šéf diplomacie Karel Schwarzenberg, jeden z těch, kterým nebyla přidělena řeč - Česko neposílá premiéra.

A kdo má největší delegaci a kdo nejluxusnější ubytování?

V prvním Ghana: veze do Lisabonu 120 lidí. Luxus si dopřejí Maročané. Marocký král s doprovodem obsadí dvě třetiny hotelu Ritz.

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, (od stálé zpravodajky LN)

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás