Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Unie se zlobí na Česko za neplnění směrnice o povodních

Evropa

  12:52
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Premiant třídy se zlobí, že neprávem dostal poznámku. Tak lze popsat reakci českých odborníků v oblasti protipovodňové ochrany na vyjádření Evropské komise, která v pondělí pohrozila Česku žalobou právě v souvislosti s opatřeními proti velké vodě.

Povodně na Plzeňsku foto: ČTK

Komisi se nelíbí, že Česko dosud plně nezavedlo do své legislativy evropskou směrnici zahrnující opatření ke snížení rizika povodňových škod.

"Pokud Česká republika a Rakousko nesplní své právní povinnosti, může na ně komise podat žalobu u soudního dvora EU," píše se v prohlášení evropských komisařů.

Zahraniční experti k nám jezdí na zkušenou
Jenže čeští odborníci tvrdí, že Česko představuje v oblasti protipovodňové ochrany paradoxně evropskou špičku, od které se většina evropských států učí. A kritika Evropské komise proto údajně nepadá na úrodnou půdu.

"Naše protipovodňová ochrana je na světové úrovni, včetně jejího ukotvení v legislativě," tvrdí prezident České protipovodňové asociace Jan Papež.

Podle něj má například zatím jen Česko v zákoně ustanovení, které ukládá i majitelům nemovitostí v záplavových oblastech mít protipovodňové plány.

"Jako jediná země na světě máme také v Brně speciální tréninkový dům, v němž si zájemci, včetně hasičů a záchranářů, mohou zkoušet opatření proti velké vodě," řekl LN Papež. Mnoho zahraničních odborníků proto podle něj jezdí na zkušenou právě do Česka.

Čtěte také


A jak je tedy možné, že Evropská komise hrozí právě Česku žalobou kvůli protipovodňovým opatřením? "Problém je spíš ve slovech a formulacích, které musíme přijmout z evropské legislativy, i když stejnou věc řešíme třeba jinou formulací," řekl LN Josef Reidinger z ministerstva životního prostředí.

Prakticky všechny požadavky EU ale byly v návrhu novely vodního zákona, kterou měl parlament přijmout už v roce 2009, ale kvůli pádu vlády nepřijal.

Kvůli následným politickým sporům byl podle něj zákon přijat až loni v srpnu a scházela jen prováděcí vyhláška. "Ta vyšla včera, čili máme splněno a budeme o tom Evropskou komisi informovat. Žaloba nehrozí," uvedl Reidinger.

Podstatné podle Reidingera je, že evropskou normu nepřevzala do své legislativy ještě řada dalších států, nejen zmiňované Rakousko a Česko. "Například v Polsku ještě nemají ani vodní zákon, v Německu zase vyhlášky. Nevím tedy, proč by měla hrozit žaloba právě nám a Rakousku," řekl Reidinger.

Na základě nařízení Evropské komise měly státy už v listopadu 2009 přijmout do své legislativy opatření, která zajistí, aby nejpozději do konce letošního roku měl každý stát vyhodnocení povodňového rizika na svém území, o dva roky později mapy těchto rizik a následně plán na jejich zvládání.

Podle Reidingera Česko většinu z těchto požadavků splnilo už s předstihem. "Některé naše protipovodňové plány dokonce poskytujeme dalším státům, které o ně mají zájem," tvrdí Reidinger.

Autor: