Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unie zamítla půjčku Alitalii

Česko

BRUSEL Úvěr je nezákonný a Alitalia jej bude muset vrátit. Tak zní rozhodnutí Evropské komise. Ta zamítla italskou vládní půjčku 300 milionů eur (7,6 miliardy korun) problémovým aerolinkám Alitalia. Zároveň komise schválila záchranný plán, který spočívá v jejím převzetí skupinou investorů.

„Dnešní rozhodnutí napomůže vyjasnění situace Alitalie, která má vážné potíže a je pod zvláštní správou,“ řekl eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani. Podle něj se v Itálii díky rozhodnutí komise rozvine nový a dynamičtější trh letecké dopravy, když napomůže vzniku soukromého leteckého dopravce, který bude menší, ale efektivnější.

Zájem o převzetí aerolinek, kterým hrozí likvidace, má investorské konsorcium CAI. Za letecké operace Alitalie nabízí jednu miliardu eur (25,4 miliardy korun). Částka zahrnuje i převzetí dluhu ve výši 625 milionů eur, což je zhruba polovina celkového dluhu aerolinek. Komise skupinu požádala, aby prokázala, že nyní není nijak propojená s Alitalií. CAI nabízí za letecké operace v hotovosti 275 milionů eur. Dalších zhruba 100 milionů je konsorcium připraveno zaplatit za divizi služeb Alitalia Servizi, letištní operace Alitalia Airport, regionální divizi Alitalia Express a nízkonákladovou divizi Volare.

Konsorcium koupí celkem 64 letadel a leasingové kontrakty na dalších 29 letadel. Alitalia má celkem 173 letadel. Nově vznikající aerolinky kupují také obchodní známku Alitalie a všechna vzletová a přistávací práva v Itálii a většinu zahraničních. První splátka 100 milionů eur má být zaplacena po podpisu dohody.

K tomu by mohlo dojít do poloviny tohoto měsíce.

Jakmile bude dohoda s CAI uzavřena, má být dalším krokem spojení s domácí Air One a hledání zahraničního partnera. Nejčastěji jsou zmiňovány společnosti Air France-KLM a Lufthansa. Se vznikem nové Alitalie již souhlasila i Mezinárodní asociace letecké přepravy (IATA).

Konsorcium podalo nabídku na aerolinky na konci minulého měsíce, nezveřejnilo však žádné podrobnosti. Proti převzetí se postavily odborové svazy pilotů a palubního personálu, které odmítly podepsat nové mzdové dohody. Konsorcium původně tvrdilo, že podá závěrečnou nabídku pouze v případě, že bude mít dohodu s odbory. Nakonec však nabídku podalo i bez ní a uvedlo, že pokud nebudou jednotliví zaměstnanci souhlasit s předloženou pracovní dohodou, najmou si nové zaměstnance.

Alitalia v srpnu požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Vláda drží v Alitalii 49,9 procenta akcií, které se již několikrát pokusila neúspěšně prodat. Alitalia je ve ztrátách již řadu let a v jejím hospodaření se dlouhodobě projevuje neefektivnost, politické vměšování a časté stávky. V poslední době ji postihly také ostrá konkurence diskontních přepravců, prudké zdražení pohonných hmot a pokles zájmu pasažérů.

Autor: