Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Únik čpavku vyhnal děti ze školy

Česko

PRAHA „Pane učiteli, něco tady smrdí.“ Je úterý ráno, krátce před půl devátou. Dvanáct žáků páté třídy z pražské základní školy Na Dlouhém lánu zrovna v rámci tělocviku běhá na školním hřišti.

Jejich třídní je ihned odvádí, ve vzduchu je totiž cítit štiplavý čpavek. „Minulý pátek jsme měli cvičení civilní obrany, tak jsme rychle poznali, o co jde,“ popisuje učitel později odpoledne.

A měl skutečně pravdu. Jedovatý plyn unikal z chladicího zařízení hokejového stadionu HC Hvězda Praha. Vinu za únik podle všeho nesou dělníci, kteří v té době na stadionu pracovali. V hale nyní probíhá rekonstrukce. Při montování gumových pojezdů pro rolbu došlo k narušení chladicích trubek. Tak to alespoň tvrdí správkyně stadionu. „Tuhle informaci máme taky, musíme ji ale prověřit,“ potvrzuje mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jeden zraněný, přes tři stovky evakuovaných Deset minut po ohlášení úniku dorazila na místo první jednotka hasičů. S dýchacími maskami vcházejí do haly zkontrolovat situaci. Uvnitř nacházejí přiotráveného dělníka. „Dali jsme mu kyslík a vynesli ven,“ popisuje velitel zásahu Michal Miškanič. Zdejší halu zná dobře. Před pár lety tu měli protichemické cvičení.

Vznášející se čpavek nad ledovou plochou kropí vodou, aby se dostal k zemi. Mezitím se už před nedalekou školou seřazuje přes 350 žáků. „Od osmi jsme měli matematiku, o přestávce nám pak rozhlasem řekli, ať opustíme budovu a počkáme venku,“ říká Jirka ze zdejší 9. A. S učitelkou odchází do Divoké Šárky.

Vedení školy se o úniku plynu dozvědělo od policie. „Nejdřív sice něco hlásil místní rozhlas, ale tomu nebylo rozumět. Až potom sem přišel strážník a nařídil evakuaci,“ tvrdí asistentka ředitelky školy Renata Sázavská. Po poledni se budova znovu otevřela. „Někdo má ještě vyučování,“ pokračuje Jirka z 9. A. Po poledni se vše vrací do normálu, Rodiče přivážejí do školy děti do kroužků, poslední třídy se vracejí z přírody a míří na oběd.

Volali mi to ze Šumavy Lidé v okolí ale tak přesné informace a pokyny neměli. „Celý den jsem větrala, o úniku jsem se dozvěděla až v poledne ve zprávách. To přitom bydlím hned vedle stadionu,“ popisuje jedna z místních obyvatelek. Stejně na tom byla i důchodkyně Milada Khürová. „Ráno tu sice někdo zvonil, ale než jsem došla ke dveřím, už tam nikdo nebyl,“ vysvětluje důchodkyně o berlích. „O tom, co se tu děje, jsem se dozvěděla až od syna. Volal mi to ze Šumavy,“ dodává.

Evakuace neproběhla ani ve firmě, která sídlí hned vedle školy Na Dlouhém lánu. „Policie hlásila, že uniká plyn, tak jsem nařídil nevětrat,“ říká správce budovy Zdeněk Pařízek. Krátce po poledni je už ale většina oken otevřena.

„Nikdo nám to nedovolil. Ale když jsem viděl, že policajti odjeli, zřejmě už to pominulo,“ dodává Pařízek. Několik minut po poledni začala od stadionu odjíždět i hasičská auta. Jejich práce tu skončila.

***

„Nejdřív sice něco hlásil místní rozhlas, ale tomu nebylo rozumět. Až potom sem přišel strážník a nařídil evakuaci.“

„O tom, co se tu děje, jsem se dozvěděla až od syna. Volal mi to ze Šumavy.“

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...