Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Únik dat z BIS není trestný čin

Česko

  16:50
PRAHA - Bývalý pracovník Bezpečnostní informační služby vynesl v roce 2004 citlivá data, inspekce ale dnes vyšetřování úniku informací odložila. Důvod? Není to trestný čin. Pracovník BIS našel při nástupu do práce v šuplíku nosiče dat po svém předchůdci. Disky, obsahující mimo jiné informace o privatizaci, prý nebyly nikde evidovány, a tak si je nechal pro svou potřebu.

Únik dat z BIS není trestný čin. Rozhodla o tom inspekce této zpravodajské služby. foto: David Port Lidové noviny

"Bývalý pracovník služby si prý sice ponechal některé informace ekonomického odboru BIS, ty se ale nedostaly do nepovolaných rukou," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Na konci loňského roku BIS připustila, že v roce 2004 vynesl její bývalý pracovník tajná data. V době úniku prý byly informace již tři roky staré. Původní informace hovořily o tom, že se je údajně pokoušel zpeněžit, prodej se ale nakonec neuskutečnil.

BIS od začátku tvrdila, že utajované informace, týkající se například privatizace nebo výběrových řízení, byly ohroženy, ale nebyly zneužity. Někteří odborníci ale takové tvrzení zpochybňují.

Uvozovky dolníJednání bývalého příslušníka BIS lze hodnotit jako kázeňské provinění, ale to je již promlčenéUvozovky horní


"Bylo zjištěno, že tehdejší příslušník BIS si při odchodu ze služby ponechal nosiče obsahující utajované informace, ale bylo zjištěno, že motivací jeho jednání nebylo tyto informace předat neoprávněné osobě. Informace na nosičích neoprávněným osobám neunikly," řekla Zenklová.

Pod dozorem státního zástupce pak začala případ prověřovat Inspekce BIS kvůli podezření z trestného činu úniku utajovaných skutečností. Svoje šetření skončila 5. března.

"Jednání bývalého příslušníka BIS lze hodnotit jako kázeňské provinění, ale to je již promlčené," dodala Zenklová.

Podle informací ČTK si v roce 2003 tehdejší ředitel ekonomického odboru BIS Martin U. zálohoval informace týkající se jeho práce a schůzek. Když v témže roce musel kvůli podezření z nadstandardních vztahů s podnikateli ze služby odejít, opustil sice svou kancelář, v trezoru ale zůstala nahraná data. Po Martinovi U. nastoupil na jeho místo  pan P., který informace našel. Nikde nebyly evidovány, a tak si je ponechal pro svoji potřebu.

Únik se dostal na veřejnost v roce 2007, kdy BIS nechala monitorovat schůzku bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka, který měl zřejmě informace o uniklých datech.

Účastníci schůzky si ale pracovníků BIS všimli a Randák si následně prostřednictvím svého nástupce, nynějšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Iva Schwarze, na postup BIS stěžoval. Šéf BIS Jiří Lang poté informoval politiky o tom, že to byla operace související s vážným únikem informací z jeho služby.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...