Únik ropy v USA je dvojnásobný

Společnost BP zvažuje stop pro dividendy * Britské penzijní fondy přijdou o své příjmy

PRAHA/LONDÝN Minimálně dvakrát tolik ropy, než se dosud předpokládalo, vyteklo do Mexického zálivu z havarovaného vrtu těžařské společnosti BP. Současný denní únik je 20 až 40 tisíc barelů. Vyplývá to z posledních odhadů amerických vládních expertů. Nezávislá americká organizace WHOI zabývající se mořským výzkumem ale tvrdí, že tento údaj se může ještě výrazně zvýšit. Znamená to, že zřejmě došlo k většímu poškození životního prostředí a že firma bude platit vyšší pokutu. Vzroste také tlak amerických politiků na to, aby firma nevyplácela svým akcionářům dividendy a peníze použila na odstranění následků nehody. Havárie těžební plošiny Deepwater Horizon je považovaná za největší katastrofu způsobenou únikem ropy v celé historii USA.

Příliš aktivní Obama Firma BP minulý týden sice instalovala nad vrtem odsávací zvon, ale část ropy stále uniká do moře. Ropná skvrna na hladině moře neustále postupuje a Američané projevují stále více nespokojenosti, jak s BP samou, tak i s přístupem americké vlády. Společnost se podle nich snaží rozsah katastrofy zlehčovat. „Ředitel BP říká, že věří, že celkový dopad téhle skvrny na životní prostředí bude velmi, velmi mírný. No jasně, když žijete v Anglii,“ okomentoval přístup společnosti americký komik Jay Leno. Průzkum veřejného mínění ukázal, že společnost BP odsuzuje přes 80 procent Američanů a s postupem federálních úřadů nejsou spokojeny více než tři čtvrtiny obyvatel.

A to přes to, že americká vláda hodlá BP tvrdě potrestat, přinutit ji zaplatit vyčištění moře i pláží a nahradit vzniklé škody i soukromníkům. Americký prezident Barack Obama chce proto společnost donutit, aby nevyplácela dividendy a uložila peníze právě pro tyto účely. Získal by tak body a vyhnul se podezření z toho, že nedělá dost pro řešení situace, což by mohlo ohrozit jeho případnou příští prezidentskou kandidaturu. BP už proto zvažuje o omezení či zrušení dividend za druhé čtvrtletí. „V souvislosti s dividendami zvažujeme různé možnosti, konečné rozhodnutí však ještě nepadlo,“ uvedl ředitel společnosti Tony Haywerd. Zda dividendy budou, či nebudou, oznámí firma do 27. července.

„V nadcházejících letech bychom měli mít hotovost okolo 40 miliard dolarů ročně, dost na vyplacení dividend i pokrytí všech výdajů spojených s katastrofou,“ tvrdí zástupci společnosti. Přitom podle firemních odhadů BP budou celkové náklady spojené s ropnou havárií mezi 3 až 6 miliardami dolarů. Někteří analytici ovšem tvrdí, že to bude několikanásobně více, nicméně rozhodně by nepřesáhly roční objem hotovosti, který bude mít firma k dispozici.

Britové stojí za BP Zatímco v USA je BP momentálně otloukánkem, ve Velké Británii jde o důležitou součást tamní ekonomiky a podporu jí vyjadřují místní politici. Britský premiér David Cameron už oznámil, že chce o BP v příštích několika dnech mluvit s americkým prezidentem Obamou. Firma nejenže zaměstnává 10 tisíc Britů, ale hlavně do státní kasy odvádí skoro šest miliard liber ročně (asi 18 miliard korun) a přispívá do penzijních fondů. Třetina Britů buď vlastní akcie BP, nebo jim společnost vydělává na důchod. Odborníci se shodují na tom, že politická hysterie v USA zastiňuje skutečnou situaci společnosti a může mít negativní dopad na celou britskou ekonomiku.

Kromě politického nátlaku znervózňuje investory především to, že netuší, kdy bude únik ropy zcela zastaven a jaké budou následky. „Nemyslím si, že kdokoliv může v současnosti říci, jaký bude celkový environmentální dopad,“ řekl například Nicholas Fisher, oceánolog ze Stony Brook University v New Yorku.

Hodnota akcií společnosti se od začátku havárie propadla o víc než 40 procent. Podstatně jejich cena stoupla jen ve čtvrtek, když se roznesla zpráva, že akcie BP chce údajně koupit čínská firma PetroChina.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.