3. října 2018 12:33, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Únik smrtelně jedovaté mamby v Praze? Větší průšvih, než se zdá, míní šéf zoo Bobek

Smrtelně jedovatá mamba zelená, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smrtelně jedovatá mamba zelená, ilustrační foto. | foto: Wikimedia

PRAHA Únik smrtelně jedovaté mamby zelené z domu v pražských Hlubočepech je mnohem větší průšvih, než se zdá. Tvrdí to ředitel zoologické zahrady v hlavním městě Miroslav Bobek. Podle něj může kvůli případnému nenalezení hada panovat mezi lidmi řadu měsíců nejistota. Plaz unikl z bytu v Praze 5 v úterý večer poté, co uštkl svou majitelku. Policie jej stále hledá.

Lidovky.cz: Na svém facebookovém profilu jste situaci komentoval slovy, že jde o mnohem větší průšvih, než se může zdát. Proč?
Vycházím z informací, které momentálně mám. Mamba je velice nebezpečný had a v tomto případě je situace velmi nepříjemná v tom, že se zatím neví, kde se had nachází. Údajně vlezl do nějaké díry, možná tam je, možné ne. Může se ale stát, že někam odleze, tam zmrzne, chcípne v důsledku chladu a nikdo ho nemusí najít měsíce. A po celou dobu tu může panovat nejistota, jestli had v okolí bytu nemůže vylézt. Pokud bude v teple, tak tam může přežívat a kdykoliv se objevit.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s koněm Przewalského.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s koněm Przewalského.

Lidovky.cz: Jak velké je riziko, že by had mohl venku někoho uštknout?
Pokud máte kdekoliv mambu, nevíte, kde je, a není za třemi zámky, to míním obrazně, zkrátka není pod zabezpečeným zařízením, tak to riziko je nepřijatelné.

Lidovky.cz: Kam až se mamba může případně odplazit?
V dnešním počasí, které panuje venku, nikam neodleze. Více by vám ale určitě řekl (kurátor plazů pražské zoo) Petr Velenský (rozhovor s ním čtěte v boxu pod textem), který má s těmito hady zkušenosti z chovu. Já sice zažil mambu v Africe, kde jsme před nimi dokonce utíkali, ale nejsem na ně odborník.

Mamba zelená, která unikla z domu v pražských Hlubočepech.
Mamba zelená, která unikla z domu v pražských Hlubočepech.

Lidovky.cz: V čem?
Nechci pracovat s neoficiálními informacemi, které mám, ale podle nich se zdá, že je to naprosto bezprecedentní případ.

Lidovky.cz: Jaké jsou podmínky pro to, aby člověk jedovaté hady mohl chovat?
Já to řeším prizmatem zoologické zahrady, což je něco jiného. Řeším to s ohledem na riziko uštknutí nebo třeba jak je řešené, aby se do zoo v případě nehody dostalo sérum. Pokud jde o chovatele, existují zákony, ale nechtějte odpověď ode mě, není to v mé kompetenci.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená uniknout.

Dům v pražských Hlubočepech, z něhož měla mamba zelená uniknout.

Herpetolog Petr Velenský

L.cz: Jak se mamba zelená chová v našich podmínkách?
Hadi mají nízký metabolismus, který je nenutí, aby se nažrali, jinak chcípnou. První popud, který dostávají, je být v bezpečí. Když budeme konkrétní, vleze tak do nějaké štěrbiny, stísněného prostoru, kde se stočí a bude vyčkávat, dokud stres nepovolí. Nedokážeme odhadnout, jak dlouho. Může to být dny, týdny. Záleží to na kondici zvířete, o níž nic nevíme.

L.cz: Jak moc nebezpečný by byl had pro okolí, kdyby se dostal ven?
Riziko tu samozřejmě je. Je to jedovatý had. Není útočný, protože hadi obecně nejsou útoční ve smyslu, že byste vešel do místnosti a on by se na vás vrhl. Jde ale o nočního had, který je nenápadný. Tudíž by mohl vylézt v noci a někdo by na něj mohl šlápnout. Podle mého je to tedy ze společenského hlediska velmi závažná situace.

L.cz: Jak dlouho by mohl v podmínkách, jež venku panují, přežít?
Nepřežije teplotu nad 10 stupňů Celsia. Teď se sice oteplilo, ale pro tropického hada to pořád není dost, zejména v noci. Kdyby se rozhodl odplazit se přes venkovní prostory a byly teploty blízké 10 stupňům, tak zatuhne. Stromová mamba je poměrně tenká, štíhlá a celým povrchem těla rychle teplo ztrácí. V bytě při teplotě 20 stupňů ale dokáže přežívat týdny, měsíce.

Na místě samotném ale vznikla otázka, jestli tam vůbec nějaký jedovatý had byl, protože had na místě viděný nebyl, dokonce tam nebyla žádná chovatelská zařízení. Že se jedná o jedovatého hada jsou dohady jen z druhé ruky, na místě žádná známka nebyla. Pokud tomu tak skutečně je, tak je otázka, jak se osoba, která zjevně neměla žádné oprávnění k nakládání s jedovatým hadem, k němu dostala.

Herpetolog Petr Velenský je kurátorem plazů pražské ZOO. Jeho podřízený v úterý večer pomáhal policii s hledáním uniklé mamby zelené v Praze 5.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky