Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Unikal trestu. Soudy v případě zfetovaného řidiče nepochybily, tvrdí Válková

Česko

  12:00
PRAHA - Za smrt policistky, kterou letos na jaře srazil zfetovaný řidič, justice nemůže. Ministryně Helena Válková (ANO) nechala prověřit postup soudů, které o opakovaných trestných činech muže rozhodovaly. Podle ní nepochybily. Jak proto vzkázala pro Lidovky.cz, žádnou kárnou žalobu nepodá.

Muž řídil pod vlivem drog. Srazil a smrtelně zranil policistku. foto: Michal Šula, MAFRA

K tragické události došlo počátkem května na Mělnicku. Dvaadvacetiletý řidič ujížděl policistům a při zběsilé jízdě srazil policistku, která později v nemocnici zemřela. Muže poslal soud do vazby a hrozí mu až 16 let za mřížemi. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Ministryně Válková se už tehdy podivila nad tím, že muž, kterému úřady a soudy v minulosti udělily asi deset zákazů řízení a on je pokaždé ignoroval, dosud unikal nepodmíněnému trestu. Nechala proto postup soudů prověřit.

PSALI JSME:

„Soudkyně, kterým byly věci ‚zfetovaného řidiče‘ přiděleny, jednaly bez průtahů a se všemi nutnými podklady pro rozhodnutí - s výpisem z evidenční karty řidiče, ve které jsou evidovány dopravní přestupky, opisem z rejstříku trestů a výpisem z evidence stíhaných osob,“ oznámila výsledek kontroly serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

"Jejich postup tak nenaplnil skutkovou podstatu kárného provinění, a proto kárné žaloby ministryně spravedlnosti nepodala," dodala mluvčí. V trestním řízení - tedy soudy - byl muži řidičský průkaz odebrán třikrát. Ostatní zákazy padly při přestupkových řízeních, kdy rozhodují místní úřady.

Rokem bez ‚řidičáku‘ to nekončí

Shodou okolností podala Válková tento měsíc stížnost pro porušení zákona, která se týká stejného problému - řízení bez platného řidičského průkazu. V důsledku jednomu z takových řidičů stížností nahrává. Ministryně však jen reaguje na verdikt Nejvyššího soudu - jeho rozhodnutím se totiž řidiči bez papírů dostali loni na podzim do výhodnější situace.

Bez průkazu za volant

Zatímco v roce 2012 přistihli policisté čtvrtletně kolem 1400 řidičů, kteří usedli za volant, přestože měli řízení zakázané, v roce minulém se jejich počet vyhoupl na 2400. Rekordní pak bylo loňské jaro.

PODROBNOSTI ČTĚTE ZDE

V pozadí tohoto rozhodnutí byla velká právní rozepře, o čemž svědčí i fakt, že verdikt vynesl velký senát Nejvyššího soudu. Ten přitom zasedá pouze v případech, kdy se nejvyšší soudci nedokážou shodnout - tedy když padnou dvě odlišná rozhodnutí ke dvěma skutkově stejným případům.

Ve zkratce: Pokud přijde řidič kvůli ‚vybodování‘ (nehledě na příčinu) na rok o řidičský průkaz, neznamená to, že se po roce může okamžitě vrátit za volant. „Podmínkou vrácení řidičského oprávnění je prokázání, že se žadatel podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti a předložil posudek o zdravotní způsobilosti včetně dopravně psychologického vyšetření,“ říká zákon o provozu na pozemních komunikacích.

Další výhra neukázněných řidičů

Jenže toto mnozí řidiči nerespektují. A soudci se přeli o to, jak potrestat ty, kteří začnou řídit, přestože dané podmínky neabsolvovali. Podle jedné části soudců se jedná o maření úředního rozhodnutí. A za to hrozí řidiči až dva roky za mřížemi. Druhá skupina soudců v tom však vidí pouze přestupek, který je spojený jen s peněžitou pokutou. A právě tomuto názoru dal za pravdu i velký senát Nejvyššího soudu.

PSALI JSME:

"Pokud obviněný řídí motorové vozidlo po uplynutí lhůty, byť nepožádal o navrácení řidičského oprávnění, nespáchá přečin maření úředního rozhodnutí,“ uvedl loni na podzim Pavel Šámal, předseda velkého senátu trestního kolegia. Tito řidiči jsou podle něj ve stejné situaci, jako kterýkoli jiný řidič, který nemá řidičský průkaz a přesto řídí.

Vstřícný verdikt je tak dalším v řadě rozhodnutí, které se hodí problematickým řidičům. Dříve bylo totiž řízení bez řidičského oprávnění trestným činem, od roku 2010 je to pouze přestupek. Soudci, rezort dopravy i policie tehdy změnu kritizovali. Ministerstvo spravedlnosti však argumentovalo tím, že vyřizování těchto případů příliš zatěžuje soudy.